Sıhhi Tesisat Projesi Neden Önemli?

Sıhhi Tesisat Projesi Neden ve Hangi Aşamalarda Önemlidir?

Her yapının yapım aşamasından önce bir projesi çizilir. Bu proje binanın yapımı sırasında çalışan teknik elemanlara ve ustalara bilgi kaynağı olur. Ardından, binanın projesi gibi, bina içi projeler devreye girer. Bunlardan biri de sıhhi tesisat projesi olarak bilinir.

Sıhhi Tesisat Projesi

Sıhhi Tesisat Projesi

Sıhhi tesisat projesi çizimi, ıslak alan olarak kabul edilen, mutfak, banyo, tuvalet gibi alanlarda, hangi malzemenin nereye konulacağı, boruların nereden nereye geçeceği, hangi boyutta olacağı, hangi malzemenin kullanılacağı gibi birçok noktaya ışık tutar.

Sıhhi tesisat, kaynaktan alınan temiz suyun kirlenmesini önleyerek, kullanılacağı yere kadar temiz kalmasını sağlayan, pis atık suyunun da etrafa mikrop saçılmadan atılmasını sağlayan boru tesisatıdır ve tesisat çizimi sayesinde daha sağlıklı ve standart sonuçlara ulaşılmaktadır.

Sıhhi tesisat projesi ile ilgili çalışmalar

Sıhhi tesisatın düzenli çalışması ve ilerde oluşacak arızaların minimuma inmesi için sıhhi tesisat projesi çizimi oldukça önemlidir. Projede çizilen yerlere uygun olarak dairelerde temiz su, pis su tesisatı döşenirken yapılacak işler planlanır, boruların geçeceği yerler işaretlenir, kırıp dökme işleri buna bağlı olarak gerçekleştirilir.

Sıhhi tesisat projesi çizimleri nasıl uygulanır?

Sıhhi tesisat projesi çiziminde soğuk su ve sıcak su tesisatından, pis su tesisatına kadar her nokta planlandığından, hem imar hem de oturum halindeyken olası arızalarda, hem zamandan, hem de işçilik ve malzemeden tasarruf sağlanır. Çizimlerde ayrıca çatı, oluk, dam, balkon gibi alanlarda biriken yağmur sularının şehir kanalizasyonuna veya çürütme tesislerine atılana kadar olan kısmı da projelendirilir.

Projeler çizilirken gerekli notlar, ölçüler, kullanılacak armatürün şekli projeye uygun olarak çizilir ve ölçeklendirme kullanılarak yapılır. Sıhhi tesisat projesi çiziminde armatür ve uç malzemeler gibi sembollerin yer aldığı pratik çizim sağlayan ölçekli cetveller kullanılır. Proje çizilirken belirlenmiş, genelgeçer olmuş semboller kullanılır.

Sıhhi Tesisat

Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat projesi çiziminde kullanım alanlarında nelere dikkat edilmeli?

Pis su, temiz su,  yağmur suyu, kanalizasyon ve rögar gibi boruların yanı sıra elektrikli termosifon, şofben, kombi gibi ısıtıcıların da yerleri belirlenerek nereye konulacağı projelerde yer alır. Ayrıca vana, su sayacı, musluk, pompa, emniyet valfı, hava kompresörü gibi kontrol elemanları da bu projelerde konumlandırılır.

Sıhhi tesisat projelerinde boruların görünüp görünmeyeceği, zeminin altında ya da üstünde olacağı, kullanılacak borunun cinsi ve özelliği de belirtilir. Bir bina da ıslak zemin sayılan, tuvalet, mutfak ve banyo gibi zeminlerde yerleştirilmesi gereken temiz su ve pis su borularının projede belirlenen yerlere monte edilmesi önemlidir.

Söz gelimi mutfakta evye, ocak, bulaşık makinası, buzdolabı, aspiratör gibi cihazlar bulunur ve bu cihazların yerleri belirlenir. Evyeler kirli su borularına yakın olmak zorunda olduğu için bu cihazların yerleştirilmesine de sıhhi tesisat projeleri destek olur.

Mutfağa, evye ve bulaşık makinası için projeye uygun borular döşenir. İş yeri, okul, hastane gibi toplu yaşam alanlarında bu projeler çizilerek, ne kadar alaturka ve alafranga tuvalete ihtiyaç duyulduğu belirlenir.

Ayrıca ne kadar engelli, çocuk lavabosu ve tuvaletine ihtiyaç duyulduğu da belirlenerek ona göre adet bilgisi verilir. Planlarda klozet, küvet arası mesafe, klozetin taharet musluğuna olan uzaklığı, banyo kapısının açılış yönü de bu şekilde hesaplanır.

Sıhhi tesisat projesi çizimi yapılacak binanın ısı, ışık ve havalandırılması göz önünde bulundurulur. Çizim yapılırken boruların estetik görünüşüne bile dikkat edilmelidir. Proje çizilirken, sıcak su borularında ısı kaybı olmamasına ve soğuk su borularında da donma görülmemesine dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak, sıhhi tesisat projesi, hem imar anında tesisatın standartlara uygun olarak yapılmasına, hem de arıza durumlarında, sorunların kolayca halledilmesine olanak sağladığından, bina ve işyeri sakinleri için oldukça önem arz eder.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, sıhhi tesisat ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Sıhhi tesisat projesi neden önemlidir yazısından Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: