Sık Karşılaşılan Sifon Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Sifon Arızaları

Doldurma grubu ve boşaltma grubu olmak üzere iki farklı bölümden oluşan sifon takımlarının içinde bir su haznesi bulunur. Hazne içerisinde toplanan su, giderden kaynaklanan kötü kokuların ortaya çıkmasını ve ortama yayılmasını engeller. Sifon arızaları kimi zaman conta eskimesi ya da malzemenin kalitesiz olması gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi kimi zaman da atık su içerisinde asılı kalan katı maddelerin sifon haznesine ve sifonun boru kısmına yapışması sonucu ortaya çıkar.

Sifon arızaları

Sifon arızaları

Tıkanıklık halinde sifonun temizlenmesi

Sifon arızası sık karşılaşılan problemlerden biridir. Kıl, yağ, yemek artığı, toz vb. gibi maddelerin sifon hazne ve borusuna yapışması ya da bu bölgeleri tıkaması sonucu oluşabilecek kirlenme ve arızaların önüne geçebilmek için sifonun düzenli olarak temizlenmesi gereklidir. Temizlik sifonun kullanım sıklığına göre değişkenlik gösterir. Temizleme işlemi için sifonun sökülmesi sorunun kesin olarak çözülmesini sağlasa da bazı durumlarda demonte edilmeden de temizlik yapmak mümkündür.

Yağ çözücü ve kireç çözücü gibi kimyasal maddeler sökmeden temizlik için yeterli olacaktır. Bu ve benzeri maddelerin kullanılmasına rağmen tıkanıklık giderilemiyorsa, sifon içine bir hortum yardımı ile tazyikli su vermek de tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilir.

Eğer yukarıda belirtilen işlemler neticesinde tıkanıklık ve arızayı gidermek mümkün olmuyorsa sifonun sökülerek temizlenmesi gerekir. Sifon çeşidine göre ek yerlerinden sökülür ya da sifonun tamamı, montaj vidası sökülerek çıkartılır. Sökülen sifonun içi temizlenerek tekrar yerine takılır.

Diğer sifon arızaları

Sifonlar kimi zaman bağlantı yerlerindeki contalar, vida ve rakorlar sebebiyle de arıza yapabilir. Bağlantı noktaları, sifonlarda sıklıkla su sızdırabilen yerlerden bir tanesidir. Ayrıca arızalar da en çok bu alanlarda meydana gelir. Bina döşemelerinde ve vitrifiye malzemelerin alt bölümlerinde meydana gelen su sızıntılarında öncelikle sifon bağlantı yerlerinin kontrol edilmesi önerilir.

Son olarak eğer sifon plastik malzemeden yapılmışsa üzerlerine sıcak su dökülmesinden, darbe ya da donma gibi faktörlerden dolayı çatlamalar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda sifonun olduğu yerde su sızıntısı gözleniyorsa sifon kuru bir bez ile silinerek, çatlamanın sifon gövdesinde olup olmadığı göz ya da elle kontrol edilir. Çatlak eğer sifon gövdesindeyse sifonun değiştirilmesi gereklidir.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Musluk contası değişimi hakkında detaylı bilgi alabilir ya da su tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.