Su Borusu Donarsa Ne Olur? | Tur Assist

Kışın Su Borusu Donarsa Ne Olur?

Eğer soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kış aylarında su borularının donup patlaması gibi durumlara yabancı değilsinizdir. Peki, neden kış aylarında su borusu patlar? Bunun yanıtı çok basit: Çünkü su, donunca hacim olarak genişler ve ister metal olsun, isterse plastik; içinde bulunduğu borulara sığamaz. Sonuçta suyun uyguladığı basınçla su boruları patlayabilir.

su borusu, su boruları

su borusu, su boruları

Soğuktan sık patlayan borular deyince evin içi tesisatının dışında kalan borular, havuz boruları, bahçelerdeki yağmurlama hatları akla gelir. Halbuki aynı tehlike evlerin iyi ısıtılmayan alanlarındaki su borusu tesisatları için de geçerlidir. Örneğin mutfağınızdaki tezgah altı borular, çok kullanmadığınız tavan arasında ya da araba garajında yer alan borular da aynı tehlike ile karşı karşıyadır. Yalıtımı olmayan dış duvar boruları ise direkt tehlike arz ederler.

Su borusu donmaktan nasıl korunur?

Bazı küçük tedbirler alarak soğuk havalarda patlama tehlikesi olan su borusu tesisatlarınızı koruyabilirsiniz.

1- Eğer açıkta bir havuzunuz ya da fıskiyeniz varsa, üretici firmanın talimatları doğrultusunda kış gelmeden önce borulardaki suyu boşaltmalısınız. Direkt su borusunun içine dökülecek şekilde antifriz kullanmak, doğru bir yöntem değildir. Bunun en önemli nedeni ise antifrizlerin, çevre sağlığına zarar vermeleridir.

2- Dışarıda kullanılan hortumları kış gelmeden önce kaldırmalısınız.

3- Evinizdeki iyi ısıtılmayan garaj, çatı katı, dolap altı gibi alanlarda yer alan su borularını izole etmelisiniz. Bunun için kullanacağınız bir gazete kağıdı bile işe yarayacaktır.

4- Soğuk kış günlerinde eğer içeride su borusu varsa, garaj kapınızı mutlaka kapalı tutmalısınız.

5- Mutfak ve banyo dolaplarınızın kapaklarını belirli aralıklarda açık tutarak, ılık havanın su borusu çevresinde sirküle olmasını sağlamalısınız.

6- Çok soğuk günlerde evden çıkarken evdeki ısıtma sistemini tam olarak kapatmak yerine düşük ayarda açık bırakmalısınız. Bu sayede su borularının donma tehlikesine karşı önlem almış olursunuz.

su borusu, su boruları

Su borusu, su boruları – Tur Assist

Su borusu konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?

Bütün önlemlere rağmen su borusu patlaması gibi bir durumla karşılaşırsanız, 20 yıldır asistans sektöründe acil hizmetlerin organizasyonunu başarısıyla sağlayan Tur Assist’ten yardım alabilirsiniz. Asistans sektörünün lideri Tur Assist güvencesiyle size sunulan @HOME konut yardım paketi, su tesisatçısı çağırmanızı gerektirecek her durumda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasında cam değişimi ve cam tamirinin yapılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Kışın Su Borusu Donarsa Ne Olur? yazımızdan Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogumuza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: