10 Adımda Su Tasarrufu | Tur Assist

10 Adımda Su Tasarrufu

Su tasarrufu hem ülkemizde, hem de dünyada günden güne önemini arttırıyor,çünkü dünyada nüfus her geçen gün artıyor. İnsanların sayısı arttıkça, suya olan talepleri ve ihtiyaçları da fazlalaşıyor,fakat yeryüzü bunu kabul etmekte zorlanıyor çünkü sabit miktarda olan su kaynakları söz konusu nüfus artışı karşısında yetersiz kalıyor. Bu sorunu aşmak için de su tasarrufu kavramı kurtarıcı olarak ön plana çıkıyor.  Peki su tasarrufu nedir, neden ve nasıl yapılır?

10 Adımda Su Tasarrufu

10 Adımda Su Tasarrufu

Su tasarrufu, kişisel temizliğimizde, yaşam konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılamamızda herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak ve boşa harcamamaktır. Bir diğer deyişle, su tasarrufu aynı işi daha az su kullanarak yapmaktır.

Artan dünya nüfusunun su ihtiyacını karşılamak ve yaşamın devam etmesini sağlamak için olmazsa olmazlar listesinde yer alan su tasarrufu, aslında göründüğü kadar da zor değil. Evinizde yatağınızdan kalktığınız andan itibaren dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası ile su israfını önleyebilir, hem kendiniz hem de sizden sonraki nesiller için su kaynağını yaşatmaya devam edebilirsiniz.

İşte 10 adımda su tasarrufu:

1) Giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkayın

Giysilerinizi elde yıkamak yerine çamaşır makinesinde yıkamayı tercih edin ve çamaşır makinesi satın alırken daha az enerji harcayan A sınıfı makineleri tercih edin.

Yük ayarlaması olan çamaşır makinelerini çamaşır yüküne göre ayarlarken, kısa yıkama programlarını seçmeyi ihmal etmeyin.

2) Ekonomik duş başlıkları kullanın

Duş alırken, suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarını kullanmayı deneyin. Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken, düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları dakikada 9-10 litre su tüketir. Dolayısıyla su tasarrufu yapmanızı kolaylaştırır.

Bununla birlikte, suyu kolay açılıp kapanan musluklardan kullanmanın, su tüketimini yüzde 25 oranında azalttığı da unutulmamalıdır.

3) Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın

Dişlerinizi fırçalamaya başlamadan önce diş fırçanızı ıslatın ve ağzınızı çalkalamak için bir bardak su kullanın. Dişlerinizi fırçalarken suyun sürekli açık kalması gerekmez, bunu unutmayın.

Tıraş olurken de aslında aynı şey geçerlidir. Tıraş bıçağınızı durulamak için lavaboda suyu boşuna akıtmayın, lavabonuzun tıpasını kapatın, içine biraz su koyun ve orada tıraş bıçağınızı temizleyin.

4) Tuvaletteki su sızıntılarını engelleyin

Tuvalet rezervuarlarınızdaki su sızıntılarına karşı önlem alın ve sızıntı olduğunu fark ettiğiniz zaman hemen tamir ettirin. Gereksiz yere sifonu çekmekten kaçının. Ayrıca, tuvaletin su deposundaki suyun yüzde 50’sini akıtmayı isterseniz de, AAA sınıfı çift haneli su deposu taktırabilirsiniz.

Su Tasarrufu

Su Tasarrufu

5) Banyo yapmak yerine duş alın

Banyo yaparken tükettiğiniz  su miktarı 120-150 litre arasındayken, duş alırken yalnızca 40-60 litre su harcarsınız. Bu sebeple küveti doldurup banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.

6) Otomatik bulaşık makinesi kullanın

Tıpkı giysilerinizde olduğu gibi bulaşıklarınızı da makinede yıkamayı tercih edin. Hem enerji hem de  su  tasarrufu yapmak için bulaşık makineniz tamamen dolana kadar bekleyin.

Bulaşık makinesi seçerken daha yeni ve AAA sınıfı modelleri ön planda tutun. Şayet bulaşıklarınızı elde yıkayacaksanız, onları akan suyun altına değil, tıpası kapalı bir lavaboda yıkayın ve durulayın.

7) Sebze ve meyvelerinizi kapta yıkayın

Sebze ve meyvelerinizi musluğun altında yıkayıp gereksiz su harcamak yerine yarısına kadar su dolu bir kaba yerleştirin ve orada temizleyin, ardından akar musluk suyunda yıkayın.

8) Temizlikte hortum yerine süpürge kullanın

Evinizin önünü, balkonunu, terasını ve merdivenlerini temizleyeceğiniz zaman hortumla su tutmak yerine süpürge veya kova ve sünger tercih edin. Sağlayacağınız su tasarrufu ay sonunda sizleri şaşırtacaktır.

9) Bahçenizi verimli bir şekilde sulayın

Bahçenizi sulamak ve suyun buharlaşarak israf edilmesini önlemek için sabah erken saatleri ya da öğleden sonra geç saatleri seçin. Sadece ihtiyaç duyduğunuz yerleri sulamak için süzgeç ya da hortumun ucuna takabileceğiniz tetikli püskürtücülerden kullanın.

Bununla birlikte, sebze ve meyvelerinizi yıkarken kapta kullandığınız suyu, bahçenizi sulamakta kullanabileceğiniz gibi yağmur suyu depolarından da yararlanabilirsiniz.

10) Su sayacınızı kontrol edin

Su kaçaklarını önlemek ve su tasarrufu yapmak için su sayacınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Bunun için bütün muslukları kapatıp su sayacını okuyun, iki saat boyunca su kullanmayın ve tekrar su sayacına bakın. Sonuçlarda farklılık varsa ruhsatlı bir su tesisatçısıyla iletişime geçin ve ondan sızıntıyı gidermesini isteyin.

Tüm Türkiye’de 11 milyonu aşkın bir lehdara 1996 yılından beri hizmet veren Tur Assist Enerji ve su tasarrufunun destekçisidir.

10 adımda su tasarrufu yazısından Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist’in evinizi, aracınızı, elektronik eşyalarınızı ve sizleri güvence altına alan hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Tesisat Türkiye Blogu Tur Assit katkılarıyla hazırlanmaktadır.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: