Su Tesisatlarında Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Su Tesisatlarında Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır? Gürültü Nasıl Azaltılır?

Teknolojinin gelişmesi ve değişimi ile birlikte başta Avrupa’da olmak üzere su tesisat sistemleri özelinde bazı tercih farklılıkları görülmeye başlanmıştır. Geçmişte pis su tesisat sistemlerinde meydana gelen sorunlar ve bu sistemler üzerindeki beklentiler bu tercih farklılıklarının ana sebepleri arasındadır.

1956 yılında geliştirilen PVC borular, pik borulara göre daha kolay montaj edilebildiği için kısa zamanda çok fazla rağbet görse de zamanla teknolojinin gelişmesi ve çamaşır, bulaşık makinesi gibi aletlerin icat edilmesi ile birlikte PVC borular da yeni sorunlar yaratmaya başlamış ve pik boruların tekrar gündeme gelmesine yol açmıştır.

Sıcak atıklar karşısında dayanıksız olan PVC boruların bu olumsuz özelliğini yenebilmesi için et kalınlığı artırılsa da tüketici PVC borulara karşı güvenini kaybedip plastiğin türevleri olan Polipropilen ve Polietilen pis su sistemlerine yönelmiştir. 70’li yıllarda PP ve PE boruların çok katlı binalarda kullanımı çok ses getirerek pik boruların tekrar popülerleşmesine yol açmıştır.

Su Tesisatlarında Ses İzolasyonu

Su Tesisatlarında Ses İzolasyonu

Ancak pik boruların çok katlı binaların tekelinde olması durumu 1989 yılında Wavin firmasının mühendislerinin geliştirdiği moleküler bazda mineral takviyeli, yüksek kütleli ve et kalınlığı artırılmış boru sisteminin geliştirilmesi ile son bulmuştur. Bu sistemdeki boruların montajlarının kolay olmasının yanı sıra, korozyona uğramaması, bakıma ihtiyaç duymaması ve ses geçirgenliğinin çok düşük olması bu boruların günümüzdeki atık su sistemlerinde kullanılan son teknolojik ürün olmasına sebep olmuştur.

Genel olarak pis su sistemlerinde ses izolasyonu

Pis su tesisatı döşenirken ses aktarımı engellenecek şekilde planlanarak döşenmelidir. Pis su tesisatında sesler; sağlık gereçlerinden birinin kullanılması (WC, duş gibi), kolona pis suyun akması, korunması gereken odaların üzerinden geçen toplamalarda, alt toplamaya geçerken kolonun içinde ve yön değiştirmelerinde oluşur.

Cam ve pik gibi hem ağır hem de sert olan borular temas sesini yüksek derecede ileterek duvarlara yayarlar. PE ve PVC gibi hafif borular ise sesi ancak uğultu olarak geçirirler. Mineral takviyeli plastikler ise düşük elastisite modüllü, yüksek et kalınlıklı ve optimum kütleli olmaları sayesinde temas sesini ve uğultu geçişini engellerler. Bu yüzden sistemlerde kullanılan malzeme çeşidine göre önlem alınması gereklidir.

Pik ve cam kullanılan sistemlerde ses iletimini engellemek için contalı kelepçeler kullanılmalıdır. Ayrıca duvar ve tavan geçişlerinde boru ve bağlantı parçaları elastik malzeme ile sarılmalı, geçiş noktalarına mineral yün doldurulmalıdır. Hafif plastiklerde ise ağır ses izolasyonları ile sarılmaları uğultu (ses) izolasyonu sağlamak için yeterli olacaktır. PVC, PP, PE borularda ise borular duvardaki bir yarığa yerleştirilecek ve önü örülecek ise boruların etrafının kum ile doldurulması uğultu (ses) izolasyonu için yeterlidir.

Pis su tesisatlarında ses izolasyonu için yapılması gerekenler

  • Pis su tesisatı talimatlara uygun havalıklar ile yapılmalıdır.
  • Küvet, duş teknesi, klozet gibi gereçler monte edilirken temas sesi izolasyonu olacak şekilde planlanarak monte edilmelidir.
  • Kelepçelerin çarpma noktalarına konmamasına dikkat edilmelidir.
  • Akış rahatlatıcı bağlantı parçaları kullanılmalıdır.

Temiz su tesisatında ses izolasyonu

Temiz su tesisatlarındaki gürültü en çok armatürlerde yüksek akış varken armatür çapının daraldığı noktalarda çıkar. Çap tekrar genişlediğinde akış hızı düşer, bu sefer de ıslık sesleri ortaya çıkar. Armatür sesleri su akışıyla yayılır, borularda temas sesi olarak devam eder.

Temiz su tesisatlarında ses izolasyonu için yapılması gerekenler

  • Kelepçelerde temas sesini engelleyici kalın lastik bant, conta vb. kullanılmalıdır.
  • Duvar geçişlerinde yumuşak ara beslemeli kaplama konması, kaplama ile boru arasının da mineral yünü ile doldurulması gerekir.
  • Boru çaplarının kriterlere uygun bir biçimde seçilmesi önem arz eder.
  • Perlatör kullanımı izolasyon anlamında belirgin bir fayda sağlar.
  • Armatürlerden önce basınç düşürücüler koymak ve gürültü sınıfı 1 simge armatürler kullanmak yine gürültüyü azaltmak adına alınabilecek önlemlerdendir.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Sifon arızaları hakkında detaylı bilgi alabilir ya da su tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.