Temiz Su Tesisatında Kullanılan Boru Çapları Nelerdir? | Tur Assist

Temiz Su Tesisatı Boru Çapları

Temiz su tesisatı boru çapları, suyun izlediği yol boyunca meydana gelen basınç kayıplarının belirli bir değerde tutulmasına göre hesaplanır. Basınç kayıpları boru malzemesinden borudan akan suyun debisine, kayba sebebiyet verebilecek eleman sayısından su sayacına ya da özel donanım kullanımına kadar birçok hususa göre değişkenlik gösterir. Hesaplamada en önemli etken borudan akan suyun debisi olup, bu oran borunun beslediği kullanma yerlerinin sayısı ve cinsiyle belirlenir.

Temiz Su Tesisatı Boru Çapları

Temiz Su Tesisatı Boru Çapları

Musluk birim hesabına göre boru çapı hesabı

Temiz suyu en sıklıkla kullandığımız lavabo, banyo, duş bataryaları, evye, tuvaletler, çamaşır makinesi muslukları için ideal çap ½ inç’dir.

Banyo, bir veya iki tuvalet ve mutfaktan oluşan bir dairede temiz suyun ana girişi, ¾ inç çapındaki bir boru ile olmalıdır. Daha büyük ya da daha farklı konut ve işyerlerindeki boru çapı musluk birim esasına göre hesaplanır ki burada temiz su tüketimi ile ilgili kullanılan aparatların tipi ve sayısı belirleyici olur.

Sık kullanılan cihazların musluk birim esasına göre temiz su tüketimi

Temiz su tüketimine göre boru çapları musluk birimine aşağıdaki gibi seçilir:

Musluk Birimi Boru Çapı
0–3 ½ inç
3–8 ¾ inç
8–20 1 inç
20–35 1 – ¼ inç
35–50 1 – ½ inç
50’den fazla 2 inç

Banyo ve mutfaklarda sık kullanılan aparatların temiz su tüketimi ise aşağıdaki detaylandırıldığı gibidir:

  • Banyo, klozet: 2 MB
  • Çamaşır makinesi: 1 MB
  • Lavabo ½ inç musluk: ½ MB
  • Rezervuar ½ inç musluk: ½ MB
  • Pisuvar ½ inç musluk: ½ MB
  • Evye ½inç musluk: ½ MB

Şehir şebekesinden gelen temiz suyun konutlara girmesi için kullanılan ana borularının çapları da aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:

Musluk Birimi Boru Çapı
1–2 daireye kadar ¾ inç
3–6 daireye kadar 1 inç
7–13 daireye kadar 1 – ¼ inç
14–19 daireye kadar 1- ½ inç
20–30 daireye kadar 2 inç
30’dan fazla ise şartlara göre

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, temiz su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Su Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da dilimizde sık kullanılan Sıhhi Terimi hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.