Termosifon Montajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler? | Tur Assist

Termosifon Montajı Nasıl Yapılır?

İçinde bulunan suyu istenilen sıcaklığa getirerek bu sıcaklıkta sabit kalmasını sağlayan bir elektrikli cihaz olan termosifonun montajı esnasında bazı işlem basamaklarına ve detaylara dikkat edilmesi ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilmesi adına önem arz eder. Montaj ile ilgili detaylara girmeden önce termosifonlar hakkında birkaç hususa göz atalım.

Depo içindeki suyun ısıtılması bütün elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi bir rezistans (ısıtıcı) aracılığı ile gerçekleşir.

Termosifonların su depoları 5 ile 120 lt. arasında değişir.

Termosifonun ana parçaları kazan, ısıtıcı, contalar, termostat, emniyet valfı, magnezyum anot, termal devre kesici, sinyal lambalarından oluşur.

Termosifon montajı sırasında gerekli olan araç ve gereçler aşağıdaki gibidir:

  • Termosifon
  • Elektrik malzemesi
  • Matkap
  • Metre
  • Kurbağacık
  • Su terazisi
  • Sızdırmazlık malzemesi
  • Sert ve ince uçlu nokta
  • Tornavida

Termosifon Nasıl Monte Edilir?

1. Montaj işlemine başlanabilmesi için termosifon kutusundan çıkartılır: Montaj seti kontrol edilerek, montaj kitapçığı okunur.

Termosifon Montajı

Termosifon Montajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2. Montaj yapılacak alanın kontrol edilir: Montajın sağlam olabilmesi için duvarın taşıyıcı özelliği kontrol edilir, alanın ilgili yaşam alanı için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı incelenir. Duvar askısı duvara markalanır, matkap ile delikler delinir, uygun dübel ve vidalar ile yerine sabitlenir. Montaj delikleri askı terazideyken markalanır, dübellerin deliklere tam oturup oturmadığı ve askının sağlam olup olmadığı kontrol edilir.

3. Termosifon askıya monte edilir: İşlem sırasında termosifonun kendi ağırlığı ile birlikte deposunda bulunduracağı suyu da taşıyacağı göz önünde bulundurularak termosifonun taşıyıcılığı kontrol edilir.

4. Emniyet ventili ve T bağlantısının takılır: Emniyet ventilinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen herhangi bir sızıntının olup olmadığı kontrol edilir, sızıntı yaratmayacak bir sızdırmazlık malzemesi kullanılır. Montaj, emniyet ventili çok sıkılmadan yapılır, soğuk ve sıcak su bağlantısı yapıldıktan sonra kaçak kontrolü gerçekleştirilir. Enerjinin daha verimli kullanılabilmesi ve güvenlik açısından flex hortum uzunluğu 40 cm’i geçmemelidir.

5. 6 amperli C otomat ile sigorta kutusunun monte edilir: Elektrik bağlantısı güvenlik kurallarına uygun bir şekilde yapılmalı, bağlantı esnasında gerekli tedibrler alınmalı ve tüm bağlantılar elektrik şemasına uygun bir şekilde yapılmalıdır.

6. Termosifon sisteminin ısınıp ısınmadığının kontrol edilir: Cihaz çalıştırılarak termostatın devreye girip girmediği kontrol edilir; su sıcaklığı gözlemlenerek bir sıkıntı olmaması durumunda montaj tamamlanır.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Pis Su Tesisatı Arızaları hakkında da bilgi alabilir ya da Su Tesisatı Kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.