5 Adımda Gider Kokusu Problemi Nasıl Çözülür? | Tur Assist

Gider Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Gider kokusu birçoğumuzu rahatsız eden başlıca kokular arasında yer alır. Özellikle temizlik sonrasında bile hala yok edilemeyen gider kokuları tüm keyfimizi kaçırır. Çünkü gider borularından gelen bu keskin koku kısa süre içerisinde bütün evi kaplar ve sanki hiç temizlik yapılmamış gibi bir hava yaratır. Birçok sebepten kaynaklanabilen bu kötü kokulardan kurtulmanın da pek çok yolu bulunur ama bazı durumlarda profesyonel bir yardım almanız size hem zaman zaman kazandırır hem de maddi açıdan tasarruf etmenizi sağlar.

Gider kokusu

Gider kokusu

Gider kokusu neden oluşur?

Gider kokusu, genellikle giderin bağlandığı boru düzeneği içerisinde biriken artık malzemelerin boruya yapışması nedeni ile bir süre sonra boru içerisinde koku yapar. Yani gider kokularının sebebi genellikle borulardaki tıkanıklıklardır. Hepimizin refleks olarak denediği ilk çare giderlere bolca sıcak su akıtmaktır ama çoğu zaman akla gelen bu ilk yöntem sonuç vermez.

Gider kokularının oluştuğu yerler neresidir?

Gider kokularının oluştuğu başlıca yerler; banyo, balkon ve mutfaklarda lavabo, evye, küvet ve klozet giderleridir. Ancak genellikle gider kokuları ile mutfaklarda karşılaşılır. Çünkü mutfakta kullanılan evye gideri, yemek artıkları gibi yabancı maddelere en çok maruz kalan giderlerdendir. Buna mukabil klozetler de sık tıkanan dolayısıyla gider kokularıyla sık karşılaşılan diğer alanlardır.

Gider kokuları nasıl giderilir?

Gider kokularından kurtulmanın 5 temel yolu bulunur:

 • Pompa
  Gider kokusu denince akla gelen ilk yöntem bir pompa aracılığı ile tıkanıklığın giderilmesidir. Doğru ve normal şiddette basınç uygulanması hem tesisatın zarar görmemesi hem de tıkanıklığın giderilmesi için önem arz eder.
 • Doğal tıkanıklık açıcılar
  Karbonat ve tuz ya da karbonat ve sirke ufak bir tıkanıklığın giderilmesi için etkili olabilir. Bu karışımlar döküldükten sonra bir tıpa aracılığıyla giderin kapanması ve sonrasında bol sıcak su dökülmesi, geçici bir tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

  Gider kokusu

 • Gider açıcı kimyasallar
  Marketlerden alınan TSE belgeli kimyasal ürünler ile gider kokusuna bir son verebilirsiniz. Bu ürünlerin kullanım talimatına göre kullanılması ve bilinmeyen paketsiz ürünlerin tercih edilmemesi insan sağlığı açısından önem arz eder.
 • Teller
  Gider kokusundan kurtulmanın bir diğer yolu da tıkanıklık açma telleri ile tıkanıklığa müdahale edilmesidir. Özellikle, bu telleri dikkatli bir biçimde kullanmanızı ve tesisata zarar vermemenizi öneririz.

Tüm çabalarınıza rağmen evinizde oluşan gider kokusu hala huzurunuzu kaçırıyorsa profesyonel yardım almanızı öneririz.

Unutmayın, Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketleri, 1 yıl boyunca evinizin su tesisatında (temiz – sıhhi ve kalorifer tesisatı) meydana gelebilecek sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz.

“Gider Kokusu Nasıl Yok Edilir?” yazımızdan “Tıkanıklık Açma” kategorimize geri dönebilir ya da lavabo açıcıları nasıl kullanmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: