Evlerinizde Kolayca Uygulayabileceğiniz Tıkanıklık Açma Yöntemleri Nelerdir? | Tur Assist

Tıkanıklık Açma Yöntemleri

Mutfak, tuvalet ya da banyo giderlerinde oluşan tıkanıklıklar sık karşılaşılan, ciddi can sıkıcı problemler arasındadır. Bu tip tıkanıklıklarda probleme yol açan sebebi bularak çözüm yoluna gitmek ve tıkanıklığı kalıcı olarak gidermek en doğru yöntemdir. Lavabonuz ya da klozetinizde tıkanma olduğunu fark ettiğiniz anda aşağıda detaylandırdığımız yöntemler ile tıkanıklığı gidermeye çalışabileceğiniz gibi, kalıcı tıkanıklarının giderilmesi için alanında uzman bir tesisatçı çağırarak problemin hem kısa sürede hem de kalıcı bir biçimde ortadan kaldırılmasını da sağlayabilirsiniz.

tıkanıklık açma yöntemleri,

Tıkanıklık açma yöntemleri,

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Mutfak evyelerinde ya da banyo lavabolarında saç, yemek artığı, yağ gibi faktörlerden kaynaklanan tıkanıklığı açmak için farklı yöntemler kullanılabilir. Eğer problem geçici bir tıkanıklığı işaret etmiyorsa sorunun en kısa sürede ve net olarak çözülmesi için bu konuda profesyonel bir firmadan destek almanızı öneririz. Eğer sıkıntı ufak çaplı bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyerek tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığını açmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden ilki pompa kullanımıdır. Klasik bir pompa ile lavabonun ağzını tamamen kapatarak pompalamak, giderde tıkanıklığa yol açan maddelerin çekilmesini ve tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilir. Bunun dışında karbonat – sirke , sirke – tuz gibi karışımları lavabo giderine döküp yarım saat beklemek ve üzerine 1 litreye yakın sıcak su dökmek de lavabonun açılmasına yardımcı olacaktır.

Lavabo açıcı kimyasalların kullanımı da en zahmetsiz lavabo açma yöntemlerindendir; tabi ev tipi kullanıma uygun belgeli bir kimyasal satın almak ve bunu doğru uygulamak kaydıyla. Lavabo açıcı kullanırken dikkat etmeniz gereken tüm hususları linkimize tıklayarak detaylıca inceleyebilirsiniz.

Yukarıda detaylandırdığımız 3 yöntemin yanı sıra çok dikkatlice uygulamak kaydıyla deneyebileceğiniz bir yöntem daha mevcut. Yapı marketler ve nalburlardan kolayca temin edebileceğiniz bir tuvalet açma teli veya tel askı yardımıyla da geçici tıkanıklıkları açabilirsiniz. Elinize uzun bir eldiven geçirdikten sonra, teli klozet deliğinden tahliye borusuna doğru dikkatlice itebilir, tıkanıklığı tespit ettiğiniz yerde hafifçe teli sağa sola döndürerek yabancı maddeleri delmeye ya da teli hafifçe ileri geri hareket ettirerek yabancı maddeleri çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Klozet tıkanıklığı açma yöntemleri

Klozet tıkanıklığı da yine ev ya da iş yerlerinde sıkça karşılaşılan can sıkıcı problemler arasındadır. Genelde klozete tuvalet kağıdı, ped, çocuk bezi, ıslak mendil vb maddelerin atılması ile ortaya çıkan bu problemde yine profesyonel bir tesisatçıdan yardım alabileceğiniz gibi aşağıda maddelendirdiğimiz yöntemleri de uygulayabilirsiniz:

  1. Klozet tıkanıklığını açmak için tuvaletler için üretilmiş pompalardan satın alabilir, uzun sapı ve geniş pompası ile tuvaletler için dizayn edilen bu pompa ile yukarı ve aşağı yönünde orantılı bir kuvvet uygulayarak geçici tıkanıklıkları giderebilirsiniz.
  2.  Nalburlardan temin edebileceğiniz tuvalet açma teli ya da demir askı gibi açıcı maddeleri gidere gönderip kavis vererek tıkanıklığa sebep olan maddenin yerinden oynamasını ya da tele takılıp çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.
  3.  Bu yöntemlerden daha zahmetsiz bir çare arıyorsanız marketlerde satılan belgeli kimyasallar ya da tıkanıklık açıcı ürünlerden satın alarak klozete dökebilirsiniz. Lavabo açma yöntemlerinde belirttiğimiz üzere bu maddeleri uygularken kullanım koşullarına sıkı sıkıya bağlı kalmanızı öneririz.
  4. Eğer doğal bir yöntem denemek istiyorsanız, tıpkı lavabo tıkanıklığında olduğu gibi yarım litre sirke ile bir çay bardağı karbonatı klozete döküp, yarım saat kadar bekledikten sonra üzerine kaynar su dökerek tıkanıklığın açılmasını bekleyebilirsiniz.
  5. Yağ sökmeye odaklı bir kimyasal ürün olan bulaşık deterjanını klozetinizin içine dökebilir ardından kaynar su uygulayabilirsiniz.
  6. Yarım kova sıcak suyu mümkün olduğu kadar yukarıdan klozete boşaltarak, yaratacağı basınç etkisi ile geçici tıkanıklıkları giderebilirsiniz.

Yukarıdaki tıkanıklık açma yöntemleri ile lavabonuzdaki tıkanıklığı gideremediğiniz durumlarda profesyonel yardım almanızı öneririz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, evinizin su tesisatında (temiz – sıhhi ve kalorifer tesisatı) meydana gelebilecek sızıntı ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size tesisatçı göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer.

Tıkanıklık Açma kategorisine dönebilir ya da Mutfaktaki Lavabo Kokusunun Nasıl Giderilebileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.