Gider Kokusu Nasıl Giderilir? | Tur Assist

4 Adımda Gider Kokusu Nasıl Giderilir?

 

Gider kokusu nasıl giderilir? Birçoğumuzun dönem dönem karşılaştığı banyo ve mutfaklardaki kötü koku problemi genellikle pis su giderlerinin tıkanmasından kaynaklanır. Çünkü gider tıkanıklığı, pis suların gerektiği gibi tahliye edilememesine sebebiyet verdiğinden, biriken pislik ve nem kesif bir koku yayar. Gider kokusundan nasıl kurtulabileceğimizi anlatmadan önce, neden gider tıkanıklığı oluşur sorusuna cevap verelim.

Gider Kokusu Nasıl Giderilir

Gider Kokusu Nasıl Giderilir

Gider tıkanıklığı sebepleri

– Giderler tuvalet kâğıdı, pamuk, yemek artığı, donmuş yağ gibi yabancı cisimlerin atılması sebebiyle,
– Gider borularının eğimli olmaması, doğru tesisat kurulumu yapılmaması, kurulum aşamasında gereken özenin gösterilmemesi gibi daire ya da bina içerisindeki tesisat hatalarından kaynaklanır.

Gider tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Aslında bu sorunun cevabı gayet basit; lavabo, küvet ve evyelerde suyun yeterince hızlı tahliye olmaması, su teknesinde pis su birikmesi gider tıkanıklığının en belirgin özelliğidir.

Gider kokusu nasıl giderilir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; gider kokularını; deterjanlar, oda spreyleri gibi materyallerle çözmeye çalışmak, sorunun üstünü kısa bir süre için örmekten ibarettir. Sorunun kaynağına inerek gider tıkanıklığının neden oluştuğunu tespit etmelisiniz.

Tuvalet pompası

Tuvalet pompası

1. Gider kokusu problemini bir pompa ile çözebilirsiniz:

Lavabo tıkanıklığı açmanın belki de en geleneksel yolu olan pompalar, basınç etkisi ile geçici tıkanıklıklara çözüm olabilir. Burada pompanın gideri hava almayacak şekilde kapatılarak, dik bir biçimde, doğru bir basınçla uygulanması önemlidir.

2. Gider kokusu problemini doğal yöntemlerle çözebilirsiniz:

Karbonat ve sirke ya da karbonat ve tuz, geçici tıkanıkların açılmasında yardımcı olabilir. Söz konusu karışımlardan birini gidere döktükten sonra bir tıpa ile giderinizi kapayın 30 dakika bekleyin. Ardından tıpayı açarak giderinize bir litre kaynar su dökün.

Gider açıcı kimyasallar

Gider açıcı kimyasallar

3. Gider kokusunu marketlerde satılan kimyasallarla çözebilirsiniz:

Henüz ilerlememiş tıkanıklıklarda lavabo açıcı kimyasallar kullanabilirsiniz. Bu kimyasalların kullanım talimatlarına uyularak uygulanması hem tesisatın hem de sağlığınızın zarar görmemesi için önem arz eder.

4. Gider kokusu tıkanıklık açma telleri ile çözebilirsiniz:

Geçici tıkanıklıkların giderilmesinde etkili olan bir diğer yöntem de tıkanıklık açma telleridir. Özellikle klozetler için belki de kullanabilecek tek yöntem olan bu telleri dikkatli bir biçimde kullanmanızı ve tesisata zarar vermemenizi öneririz.

Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamadıysanız ve hala gider kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını arıyorsanız geriye iki şık kalıyor:

Birincisi banyo tesisatınızın standartlara uygun bir biçimde kurulup kurulmadığının tespiti için profesyonel yardım almak ve kokunun apartmandaki genel tesisattan kaynaklanıp kaynaklanmadığını teyit etmek.

İkincisi ise eğer sorun dairenizdeki tesisatınızdan kaynaklanıyor ise sorunun giderilmesi için konusunda uzman bir ekibe başvurmanız olacaktır. Çalışmayı düşündüğünüz firmadan hizmet sonrası garanti almanız, hizmet alacağınız firmaya 7/24 ulaşabilmeniz ileride sorunun tekrar etmesini ve aynı şikayetlerle bir daha karşılaşmanızı engelleyecektir.

Unutmayın, Tur Assist güvencesindeki @Home Paketi, 1 yıl boyunca evinizin su tesisatında (temiz – sıhhi ve kalorifer tesisatı) meydana gelebilecek sızıntı ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer.Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Gider kokusu nasıl giderilir yazısından Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: