Klozet Tıkanırsa Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilir? | Tur Assist

Klozet Tıkanırsa Nasıl Açılır?

Zamansız tıkanan klozetler dönem dönem hepimizin canını sıkmıştır. Tıkanma sebepleri ise genel anlamda benzerlik gösterir. Klozete atılan ıslak mendil, kalın kağıt havlular, kumaş parçaları ve sert cisimler klozet giderinin tıkanmasına neden olur. Tabi ki klozet tıkanmasında bunların yanında temizlik ve çöp atma alışkanlıklarımız da hayli önem taşır.

Klozetlerin tıkanmasının başlıca sebepleri nelerdir?

  • Klozete sert cisimler atılması ve üzerine sifon çekilmesi
  • Bez havlu, kilim ya da tuvalet örtüsü püsküllerinin klozete atılması
  • Çöplerin klozete atılması
  • Klozet gider genişliğine göre vida, conta ve pulların klozete düşmesi
  • Cam kırıklarının klozete atılması
  • Klozete düşürülen madeni paralar

Tıkanmış bir klozet nasıl açılır?

Tıkanıklık ve klozetteki suyun taşması anında, paniğe kapılmadan su akışı sağlayan vanayı kapamak gerekir. Klozette biriken su yavaşça gider sağlıyorsa tıkanıklığın uzak bir boruda olma ihtimalini düşünebiliriz. Ancak su hiç gider sağlamıyor ise tıkanıklığın büyük ihtimalle yakında olması gerekir.

• Böyle bir durumda dirsek boyu bir eldiven kullanarak klozetteki tıkanıklığa mahal veren maddenin yakında olup olmadığını kontrol edebiliriz.
• Eğer tıkanıklık sağlayan maddeye uzanabilir ve çıkarabilirsek suyun gidişini beklemeli ve ardından klozeti temizlemeliyiz.
• Tabi ki dirsek boyu eldiven kullanılsa bile kolumuzu klozetin içine sokmakta ikilem yaşayabiliriz. Bu gibi durumlarda eğebileceğimiz sert bir demir veya yamuk bir sopa vasıtası ile tıkanıklığı kontrol edebiliriz.
• Pompa bazı durumlar işe yarayabilir. Geniş ağızlı bir pompa ile klozete basınç uygulayabilir ve tıkanıklığı kontrol edebiliriz.
• Tesisat borularına zarar vermeyen özellikte üretilen birtakım kimyasallar kullanılarak da klozet açma işlemi uygulayabiliriz. Birkaç poşet lavabo açıcı maddeyi klozete dökerek ardından sıcak su ile tıkanıklığı gidermeye çalışmak bazen etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkabilir.
• Tüm bu işlemlerde sonuç alamaz isek profesyonel bir kanal açma uzmanından yardım isteyebiliriz.

Kanal açma uzmanları klozeti nasıl açar?

Uzmanlar, mesleki yetkinlik derecesine farklı yöntemler izleyebilirler. Günümüzde pek çok uzman kanal açma makinesi kullanmayı tercih etmektedir. Bu makineler klozete ve gider borusuna zarar vermeden tıkanıklığı bulur ve gider borusunun ucunda bulunan deliklerden tazyikli su sıkarak tıkanıklığı açar. Bu yöntem kullanılabilecek en temiz yöntemdir.

Yukarıdaki tüm çözümleri uygulamanıza rağmen hala “klozet tıkanırsa nasıl açılır” sorusunu soruyorsanız, endişe etmeyin. Tur Assist güvencesiyle edineceğiniz @HOME konut yardım paketi, gider borularınızla ilgili tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, en kısa sürede tesisatçı göndererek sorununuzu çözecektir. 7/24 hizmet veren çağrı merkezlerine konut yardım talebinizi kolaylıkla iletebilir ve uzman personelden gereken yardımı alabilirsiniz.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden kolayca inceleyebileceğiniz @Home konut yardım paketi, elektrik, doğal gaz, su tesisatı arızalarında da konutunuzu ve sizleri güvence altına alır.

Tıkanıklık Açma kategorimize geri dönebilir ya da “lavabo açıcıların” nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.