Lavabo Açıcı Kullanırken Hayatınızı Tehlikeye Atmayın! | Tur Assist

Lavabo Açıcı Kullanırken Dikkat!

Lavabo açıcı kullanırken zehirlenen ya da vücudunu yakan insanların haberlerine mutlaka rastlamışsınızdır. Lavabo açıcılar deriye temas etmesi halinde insanlarda sebep olduğu vücut yanıklarının yanı sıra zemine sıçraması durumunda yer döşemelerine de kalıcı zararlar verebilmektedir.İşte bu duruma düşmemek için kimyasal lavabo açıcılarını son çare olarak düşünmenizi, kullanacaksanız da çok dikkat etmenizi öneririz.

lavabo açıcı

Toz lavabo açıcılar

Yaygın deyimle “kostik” olarak bilinen kristal toz şeklindeki lavabo açıcıların içinde sodyum hidroksit kullanılır. Kimyada NaOH olarak gösterilen bu maddenin üzerine dökülen kaynar sudan sonra çıkan dumanlardan zehirlenmemek için mutlaka maske kullanmalısınız. Lavabo açıcının üzerine kaynar su döktükten sonra hemen ortamdan uzaklaşarak temiz hava almalı ve camları açmalısınız.

Sıvı lavabo açıcılar

Sıvı lavabo açıcılar ise genelde asit içeriğindedirler. Evlerde en yaygın kullanılan tuz ruhu hidroklorik asittir. Yukarıdaki haber örneğindeki gibi bazik yapıdaki toz lavabo açıcının üzerine asidik yapıdaki sıvıyı dökmek, zaten son derece tehlikeli olan bu maddelerin tehlikesini daha da büyütmek anlamına gelir.

Lavabo açıcı kullanırken ihmal edilmemesi gereken önlemler

Lavabo açıcı olarak satılan toz ya da sıvı maddeleri kullanmadan önce mutlaka ambalajının üzerindeki uyarıları okumalı ve kullanma talimatına harfiyen uyarak hareket etmelisiniz. Bu maddelerin deri ile direkt temasları çok tehlikeli olacağı için kullanım sırasında mutlaka eldiven, maske ve gözlük kullanmalısınız. İşlem sırasında pencereleriniz mutlaka açık olmalıdır. Eğer yanlışlıkla madde derinizle temas ederse önce bol su ile temas eden bölgeyi yıkamalı, ardından bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

Lavabo açıcılarını sık kullanmayın!

lavabo açıcı

lavabo açıcı

Yukarıda bahsettiğimiz gereken bütün önlemleri alarak kendinizi koruyabilirsiniz. Fakat uzun süreli kullanımlar sonucunda lavabo açıcıların tesisatınızı aşındıracağını ve hatta borularınızda delinmelere bile neden olacağını göz ardı etmemelisiniz.

Tıkanan lavabo sorunlarınızda Tur Assist’ten yardım alabilirsiniz.

Tur Assist’in @Home konut yardım paketleri kapsamında tıkanan tesisatın sorunlarına çözüm bulma desteği de yer almaktadır. @Home Pratik, @Home Plus ve @Home VIP paketlerinin içerikleri hakkında bilgi almak için 7/24 müşteri hizmetleri hattı 0850 202 47 99’u arayabilirsiniz. Ayrıca @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

“Lavabo Açıcı Kullanırken Dikkat!” yazımızdan Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya “Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Pratik Çözümler!” yazımızla koku problemlerinin giderilmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: