Pratik Lavabo Açma Yöntemleri | Tur Assist

Pratik Lavabo Açma Yöntemleri

Lavabo açma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak birçoğumuzun hayatını kolaylaştırır ve bizlere zaman kazandırır. Çünkü tıkanan lavabolarla uğraşmanın nasıl ömür tükettiğini birçoğumuz bilir! Üstelik lavabo tıkanıklıkları mutfak ve banyolarımızdaki kötü kokuların başlıca sebebidir.

Hatta dışarıdan evimize adım attığımız anda burnumuza gelen istenmeyen kokular bazılarımızın korkulu rüyasıdır. Peki lavabolarımızı nasıl kolayca açabiliriz?

pratik lavabo açma yöntemleri

Aslında lavabo açma yöntemlerinin en başında lavaboların doğru kullanımı gelir.

Doğru kullanım da tabi ki lavabolar içine atılmaması veya dökülmemesi gereken organik ve inorganik maddeleri bilmekten başlar.

– Lavabonun içine çay, mercimek, pirinç, meyve çekirdeği gibi atıklar atmaktan kaçının,
– Yemeklerde kullanılan yağın lavaboya dökülmesinin, lavabo tıkanıklıklarının başlıca sebebi olduğunu unutmayın,

– Lavabolarınızı düzenli olarak temizleyin,
– Özellikle aşırı yağlı bulaşıkları yıkarken standart bulaşık deterjanları ile kaynar suyun ufak tortuların giderilmesine yaradığını aklınızdan çıkarmayın,
– Lavaboların da dönem dönem kireç çözücü ve lavabo açıcı kimyasallara ihtiyacı olduğunu unutmayın,.
– Saç, sakal gibi organik atıkları mutlaka temizleyin,
– Çok ucuza temin edebileceğiniz gider süzgeçlerinin hayat kurtardığını aklınızdan çıkarmayın.

Lavabo açma yöntemleri

Gelelim pratik lavabo açma yöntemlerine…

Pompa kullanımı en kullanışlı lavabo açma yöntemlerindendir:

Yeni jenerasyona çok uzak gelen, geleneksel pompa doğru kullanıldığı zaman geçici tıkanıklıkları açmaya bire birdir. Sıcak suyla beraber giderin hava almayacağı bir şekilde pompa kullanılması çoğu zaman sonuç verir.

Karbonat ile sirke veya tuz en doğal lavabo açma yöntemleri arasındadır:

Belki de kuşaktan kuşağa aktarılan bir diğer geleneksel yöntem de karbonat ile sirke ya da karbonat ile tuz kullanımıdır. 1 su bardağı karbonatı lavabonun deliğini kapatacak şekilde dökün. Üzerine elma sirkesi, üzüm sirkesi ya da beyaz sirke dökün.

Karbonat ve sirke asidik reaksiyon oluşturacaktır. Süzgecin tıpasını kapatmak için elinize eldiven takın, tıpayı kapalı şekilde 30 dk bekletin. Tıpayı çıkardıktan sonra 1 litre kaynar su dökün ve lavaboyu pompalayın.

Aynı yöntemi karbonat ve tuz ile de deneyebilirsiniz.

Lavabo açıcı kimyasallar en zahmetsiz lavabo açma yöntemlerindendir:

Düzenli mutfak ve banyo alışverişlerinize lavabo açıcı kimyasalları da eklemeyi unutmayın. Geçici tıkanıklıkları gidermek için birebir olan bu kimyasallar doğru bir biçimde kullanıldığı zaman tesisatınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Üstelik lavabo açmanın belki de en pratik yöntemidir.

Gider açma teli dikkat gerektiren bir lavabo açma yöntemidir:

Lavabo açma yöntemleri arasında belki de en dikkat etmeniz gereken yöntem gider açma telleridir. Pimaş ya da lavabo açma teli olarak ta bilinen bu aparatı kullanırken tesisata da zarar verebileceğinizi unutmayın. Tel ile birlikte marketlerde satılan kimyasal bir tıkanıklık açıcı kullanımı, giderin tıkanmasına sebebiyet veren atıkların yumuşamasını sağlayacağından, tesisata zarar verme riskini azaltabilir.

Yukarıdaki lavabo açma yöntemleri ile lavabonuzdaki tıkanıklığı gideremediğiniz durumlarda profesyonel yardım almanızı öneririz. Tur Assist güvencesindeki @HOME paketi, evinizin su tesisatında (temiz – sıhhi ve kalorifer tesisatı) meydana gelebilecek sızıntı ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size tesisatçı göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer.

Pratik lavabo açma yöntemleri yazısından Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: