Lavabo Kokusu Uykularınızı Kaçırmasın

Lavabo Kokusu Uykularınızı Kaçırmasın

Lavabo kokusu deyip geçmeyin. Yaşam alanlarımızda hayat kalitemizi belirleyen en önemli noktalar banyo, tuvalet, mutfak gibi hijyenin üst seviyede olması gereken ortamlardır. Evinize gelen misafirleri lavabo kokusu yüzünden mutfağınıza sokamadığınızı düşünün ya da banyoyu kullanmak isteyen her misafiriniz için yüreğinizin ağzına geldiğini…

Lavabo Kokusu

Lavabo Kokusu Uykularınızı Kaçırmasın

Lavabo kokusu neden oluşur?

Mutfak ve lavabodan gelen normal kokular haricinde herhangi bir şey yapmadan lavabo kokusu oluşuyorsa buna dikkat etmek gerekir. Genellikle problem ortaya çıktığında havalandırma ve koku giderici spreyler gibi geçici yöntemlerle lavabo kokusu giderilmeye çalışılır. Halbuki bu yöntemler soruna kesin bir çözüm oluşturmaz.

Gıda artıkları mutfaktaki lavabo kokusunun en temel sebeplerindendir

Mutfaktaki lavabo tıkanıklığı kötü kokunun başlıca sebebidir. Meyve sebze artıkları, donmuş yağ, kemik, kılçık gibi artıkları lavabo giderinin tıkanmasına sebebiyet verir ki bu materyaller bir süre sonra etrafa kötü bir koku yayılmasına sebebiyet verir.

Organik ya da inorganik kalıntılar tuvaletlerdeki lavabo kokusunun sebeplerindendir

Banyolardaki lavabo kokusu genellikle saç, sakal gibi vücut kalıntılarının ya da pamuk, tuvalet kağıdı gibi inorganik kalıntıların gider ve boruları tıkamasından kaynaklanır. Zamanla giderin iç yüzeyi daralmaya başlar, bunun sonucunda su akışı da yavaşladığı için lavabo kokusu giderek artar.

Kötü tesisat lavabo kokularına sebebiyet verebilir

Gider borularının eğimli olmaması, ana boruların standartlardan daha dar olması, kurulum aşamasında bağlantı ve ek yerlerinde çapak, keten, teflon ve benzeri şeyler kalması, ara musluk bağlantı dirseklerinin standart biçimde yerleştirilmemesi, sızdırmazlık kontrolünün yapılamaması, pis su tesisatı borusunun bağlantı ekseninin hatalı konumlandırılması, pis su giderinin yeteri yükseklikte olmaması, fonksiyonel olarak çalışmamasına sebebiyet verebilir.

Bu ve benzeri problemler lavaboların tıkanmasına, dolaysıyla lavabo kokusuna sebep olur.

Lavabo Kokusu

Lavabo Kokusu

Lavabo kokusunu ne giderir?

Her giderin içi genelde koku yapar ancak bunu dışarıya vermesi bir sistem hatası olarak bilinmektedir. Ancak bizlerin de, sağlıklı yaşam alanları yaratmanın temizlik anlayışından geçtiğini unutmamamız gerekir.

Lavabo kokusunu engellemek için lavabolarımızı temiz kullanalım

Mutfak, banyo ve tuvaletlerimizdeki lavaboları kullanırken katı atık atmamaya özen gösterelim. Gider deliklerine mümkünse gider süzgeci koyalım. Saç, sebze kabuğu, meyve çekirdeği, pirinç, mercimek, bulgur gibi organik atıkları lavaboya dökmeyelim. Donmuş yağları farklı bir yere atalım. Pamuk, kağıt, naylon, tuvalet kağıdı gibi inorganik maddeleri lavaboya atmaktan sakınalım.

Lavabo kokusu yaratan ufak tıkanıklıkları açmak için:

Lavabo tıkanıklığını açmak için aşağıdaki basit yöntemleri deneyerek lavabo kokusundan kurtulabilirsiniz.

– Lavabo pompası kullanın,

– Belirli periyotlarda lavabo sifonunu söküp temizleyin,

– Kimyasal çözeltiler kullanın,

– Herhangi bir kimyasal kullanmak istemiyorsanız karbonat ve sirke ya da karbonat ve tuz dökerek birkaç saat bekleyin. Mümkünse gideri bir tıpa ile kapatın. Ardından 1 litre kadar sıcak su dökün.

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler lavabolarınızı açmak için yeterli olmuyorsa, lavabolarınızdan gelen pis koku problemi devam ediyorsa sizlere profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Lavabo kokusu hem sizi hem de yaşam alanınızı paylaştığınız insanları rahatsız ettiği için etrafınızdaki komşuların şikâyetleri oldukça önemlidir. Öte yandan sıradan çözümler yerine son teknolojiyle üretilen kameralı cihazlarla ve bilgisayarlı sistemlerle tesisatınız izlenerek, sorunun nerede olduğuna dair çözüm odaklı yapılan bir çalışma lavabo kokusu problemini kökten çözecektir.

Unutmayın, Tur Assist güvencesindeki @Home Paketi, 1 yıl boyunca evinizin su tesisatında (temiz – sıhhi ve kalorifer tesisatı) meydana gelebilecek sızıntı ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size tesisatçı göndererek hızlı bir şekilde sorunu yerinde çözer.

Lavabo kokusu uykularınızı kaçırmasın yazısından Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: