Pimaş Nedir? NedenTıkanır? Tıkanıklık Nasıl Giderilir? | Tur Assist

Pimaş Nedir? Neden Tıkanır? Tıkanıklık Nasıl Giderilir?

Pimaş, halk arasında giderin kanalizasyona bağlandığı boru hattı şeklinde tanımlanır. Etken maddesi genelde pimapen imalatında kullanılan malzemeden de tanıdığımız PVC’dir. Günümüzde, inşaat sektörünün yeni nesil binalarında, kanalizasyona kadar uzanan banyo, tuvalet ve mutfak gider borularında yapı malzemesi olarak pimaş tercih edilmektedir. İmalatında sert plastik kullanıldığı için uzun yıllar aşınmalara ve çatlamalara dayanıklıdır. Bu yüzden hem inşaat sektörünün hem de onarım için tesisatçıların birincil tercihidir. Dolayısıyla pimaş, atık ve pis su giderlerinde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.

pimaş

pimaş

Pimaş neden tıkanır?

Pimaş genellikle kullanımdan kaynaklanan hatalardan dolayı tıkanır. Evlerde lavabo ve evyelerin uzun süre yağ atıklarına maruz kalması, içerisine atılan yabancı maddeler, banyo ve tuvaletlerde erimeyen kâğıt veya ıslak mendiller, saç gibi organik maddeler pimaş tıkanıklıklarına neden olmaktadır.

Bunun dışındaki problemler, inşaat aşamasındaki hatalı uygulamalar sebebiyle oluşur. Söz gelimi, inşaat atıklarının pimaş borular aracılığıyla tahliye edilmesi, ihtiyaca cevap vermeyen boru kullanımı, boruların birleştirilmesi aşamasındaki mühendislik hataları örnek olarak gösterilebilir.

Pimaş tıkanıklığı nasıl giderilir?

2000’li yıllar öncesinde, tıkanıklıklar genellikle kırma dökme işlemleri içeren uzun ve yorucu bir çalışma neticesinde giderilirdi. Çoğu zaman tıkanıklığın yeri ve problemin büyüklüğü net olarak tespit edilemediği için sağlam olan tesisat ve sistemler de zarar görürdü. Ancak günümüzde, teknolojinin tesisat sektöründe de yoğun olarak kullanımıyla beraber, kameralı ve tıkanıklık yaratan objeleri ufalayabilen robotik cihazlar tıkalı pimaşları kolaylıkla açmaktadır. Bununla birlikte, pimaş içindeki yağlanmayı çözmek için yüksek basınçlı makineler de sıklıkla kullanılmaktadır.

pimaş boru

pimaş boru

Özellikle mutfak ve banyo gibi sıhhi alanlarda süreklilik arz eden koku problemi pimaş tıkanıklığının habercisi olabilir. Tıkanan pimaşlar, koku probleminin yanı sıra, mikrop oluşumuna da sebebiyet verir.

Dolayısıyla, pimaş tıkanıklığı aslında insan sağlığını da yakından ilgilendiren bir problemdir.

Tıkanıklık giderme konusunda en sık yapılan yanlış, bilinçsiz kimyasal kullanımıdır. Marketlerden temin edilen standart lavabo açıcılar dışındaki kimyasallar hem tesisat hem de insan sağlığı açısından tehlike arz eder.

Ya da tıkanıklık problemi ile karşılaştığınızda hiç risk almayıp, yaptığı işe garanti verebilen, konusunda tecrübeli kurumsal firmalarla çalışmanızı öneririz.

Pimaş tıkanıklığı açma gibi can sıkıcı bir sorunla karşı karşıyaysanız, evinizi tamamen uzman isimlere teslim etmek istiyorsanız; Tur Assist’in sizler için özel olarak hazırladığı @Home paketine göz atmanızı tavsiye ederiz.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz @Home paketi, elektrik, doğalgaz, su tesisatı arızalarında da konutunuzu ve sizleri güvence altına alır.

Pimaş Nedir? Neden Tıkanır? Tıkanıklık Nasıl Giderilir? yazımızdan Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’muza geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: