Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? | Tur Assist

Banyo ve Mutfaklarda Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Evlerde bulunan lavabolar, organik ya da inorganik artıklar nedeniyle zaman içinde tıkanabilir. Yemek artığı, kullanılmış yağ, demlenmiş çay kalıntısı, dökülen saçlar organik kalıntılardır. Meyve ve sebzeleri yıkarken dökülen kumlar ve toprak kalıntıları, inşaat döküntüleri, kireçlenme ve tortu ise inorganik kalıntılardır.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Gerek mutfakta gerekse banyoda hemen hemen herkesin başına gelen bu tür tıkanmalar ciddi bir sorun oluşturur ve hızlıca bu sorunun giderilmesi gerekir. Banyo ve mutfaklarda tıkanan lavabo nasıl açılır sorusuna verilecek ilk cevap bu tür tıkanmaları önleyici tedbirlerdir.

Lavaboların tıkanmasını önleyici tedbirler nelerdir?

Basit önleyici tedbirler alarak bu tür sorunlar kolaylıkla engellenebilir. Örneğin yemek ve çay kalıntılarını lavabo yerine çöp kutusuna dökmek önleyici tedbirlere güzel bir örnek oluşturur. Özellikle patates, ıspanak gibi üzerinde çok fazla çamur bulunan sebzelerdeki kalıntılar su giderine atılmamalıdır. Su giderinin akışını rahatlatmak için belirli zaman aralıklarında lavabolarda su pompası kullanmak da pratik ve önleyici bir yöntemdir.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Öncelikle doğal metotlarla açmayı deneyin!

Aldığınız tüm önlemlere rağmen eğer lavabonuz hâlâ tıkanıyorsa, kimyasal lavabo açıcıları kullanmadan önce lavabo gider borusuna zarar vermeyecek metotlar kullanmalısınız. Örneğin ilk etapta bir tel yardımıyla tıkanıklığı gidermeyi deneyebilirsiniz. Bu metot yetersiz kalırsa, organik bir metot olarak karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için tıkalı lavabo giderinin ağzına öncelikle karbonat, sonrasında sirke dökülmeli ve birkaç dakika beklenmelidir. En son aşamada ise bir demlik altlığı kadar kaynar su dökerek tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Tıkanan lavabo nasıl açılır sorusuna verilecek son cevap kimyasal lavabo açıcılardır!

Yukarıda anlattığımız bütün yöntemleri denemenize rağmen hala tıkanan lavabo nasıl açılır sorusunu soruyorsanız, marketten alacağınız kimyasal lavabo açıcıları kullanabilirsiniz. Partikül halinde bir açıcı kullanacaksanız, öncelikle bir paket lavabo açıcı maddeyi tıkalı lavabo ağzına dökmelisiniz. Ardından bir demlik altı kadar kaynamış su, dökerek ve birkaç dakika bekledikten sonra bolca soğuk su akıtarak lavabonuzu açabilirsiniz.

Kimyasal lavabo açıcı kullanmak her zaman son tercih olmalıdır. Zira kimyasal maddelerin düzenli kullanımı lavabo gider borusuna zarar verebilir. Daha da önemlisi, bu ve benzeri maddeler hem çevreyi kirletirler, hem de dikkatsiz kullanımlarda sağlığınızı riske etmiş olursunuz. Bu tür kimyasal işlemler sırasında camların açık olmasına ve işlem sırasında çıkan gazı solumamaya çok dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki tüm çözümleri uygulamanıza rağmen tıkanıklık sorununu gideremiyorsanız endişe etmeyin. Tur Assist güvencesiyle edineceğiniz @HOME konut yardım paketi, gider borularınızla ilgili tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, en kısa sürede tesisatçı göndererek sorununuzu çözecektir.  7/24 hizmet veren çağrı merkezlerine konut yardım talebinizi kolaylıkla iletebilir ve uzman personelden gereken yardımı alabilirsiniz.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden kolayca inceleyebileceğiniz @Home konut yardım paketi, elektrik, doğalgaz, su tesisatı arızalarında da konutunuzu ve sizleri güvence altına alır.

“Banyo ve Mutfaklarda Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?” yazımızdan Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da “Tıkanan Klozet Nasıl Açılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: