Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? | Tur Assist

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce nelerin tuvalet tıkanıklığına sebebiyet verdiğine değinmek yerinde olacaktır. Kullanım esnasında atılan temizlik bezi, bebek bezi, poşet gibi yabancı maddeler, kaba inşaat sırasında atılan harç ve benzeri malzemeler ya da tesisat ile ilgili problemler tuvaletlerin tıkanmasına yol açar.

Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır? | Tur Assist

Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır? | Tur Assist

Tuvalet tıkanıklığı, ortamı rahatsız edecek kesif bir koku yaymanın yanı sıra, ortamda üreyen mikroplar sebebiyle insan sağlığını da tehdit eder. Tuvaletleri doğru kullanarak, yani klozetlere yabancı cisim atmaktan kaçınarak çoğu zaman tuvalet tıkanıklığı probleminden kaçınabileceğimizi hatırlatarak, tıkanan tuvaletleri nasıl açabileceğimize göz atalım.

1.     Tuvalet pompası ile tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Evlerimizde görmeye alıştığımız standart pompalardan daha farklı bir dizayna sahip olan tuvalet pompası, hijyenik bir biçimde geçici tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Uzun sapı ve geniş pompası ile alafranga tuvaletlerde kolayca kullanılmak için tasarlanan bu pompa, sorunu hızlıca çözmenize olanak sağlar. Standart bir pompa gibi yukarı ve aşağı orantılı bir şiddet uygulanarak kullanılan tuvalet pompası tesisata zarar verme ihtimalini ortadan kaldırır.

2.     Tuvalet açma teli ile tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Yapı marketler ve nalburlardan kolayca temin edebileceğiniz tuvalet açma telini kullanmadan önce mutlaka lastik eldiven takmanızı öneririz. Teli klozet deliğinden tahliye borusuna doğru özenle sokun, tıkanıklığı tespit ettiğiniz yerde hafifçe teli sağa sola döndürün.

Tıkanıklığa sebep olan cisimlere ulaştığınızda dairesel hareketlerin yanı sıra teli hafifçe ileri geri hareket ettirerek yabancı maddeleri çıkartmaya çalışın. Tuvalet kılavuzu olarak ta bilinen tuvalet açma telini kullanırken sert hareketlerle tesisata zarar verebileceğinizi unutmayın!

Sorunu acilen çözmek durumunda kaldığınızda, ya da herhangi bir nalbur veya yapı markete ulaşamadığınızda, aynı işlemi bir tel askı aracılığı ile de yapabilirsiniz. Bu durumda askıyı tuvalete girecek şekle getirmeniz gerekmektedir.

Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır? | Tur Assist

Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır? | Tur Assist

3.     Kimyasal çözücü kullanarak tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Herhangi bir kimyasal kullanmadan önce kulanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kimyasal ürünlerin insan sağlığına zarar verdiğini unutmayın. Tuvalet için kullanacağınız kimyasalları bakkal, market, yapı marketi gibi yetkili satıcılardan temin edin.

Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalların genellikle organik atıklara karşı etkili olduğunu ve uygulama esnasında döktükten sonra sifonu çekmeden bir süre beklemeniz gerektiğini hatırlatalım.

4.     Tazyikli su ile tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Yarım kova sıcak suyu mümkün olduğu kadar yukarıdan klozete boşaltmanız, yaratacağı basınç etkisi ile geçici tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, klozetin taşmasına engel olacak miktarda su kullanılması, suyun yine taşma tehlikesi yaratmayacak şekilde mümkün olduğu kadar hızlı dökülmesidir.

Bu yöntemden önce marketlerden satın aldığınız kimyasal çözücüleri tuvalete dökebilir, bir süre bekledikten sonra suyu boşaltabilirsiniz.  Ancak kimyasal ürünlerin insan sağlığına zarar verdiğini tekrar hatırlatarak, söz konusu kimyasalların dışarı sıçramasına ya da sizlere ulaşmasına sebebiyet verecek kadar basınç uygulamamanız gerektiğini belirtiriz.

5.     Doğal maddelerle tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Yarım litre sirke ve bir çay bardağı karbonat, kimyasal bir tepkime yaratarak geçici tıkanıklıkların çözülmesinde yardımcı olabilir. Söz konusu karışımı tuvalete döktükten sonra 15-20 dakika bekleyin ve tuvalete yarım kova sıcak su dökün. Dışarıya ve üzerinize sıçratmayacak kadar basınç yaratmanız, yani kovayı biraz yukarıda tutarak klozete dökmeniz başarı yüzdenizi arttıracaktır.

Eğer yukarıda belirtilen yöntemler tuvalet tıkanıklığı sorununuza çözüm olmuyorsa sizlere profesyonel destek almanızı öneririz.

Unutmayın, Tur Assist güvencesindeki @Home Paketi, evinizin su tesisatı ile ilgili acil tamirat gerektiren durumlarda size profesyonel bir tesisatçı göndererek, hızlı ve garantili bir şekilde sorunu yerinde çözer.

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır yazısından Tıkanıklık Açma kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: