2 Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Dört mevsimin tüm özelliklerinin sırasıyla yaşandığı ülkemizde, kış aylarını rahat geçirmek için nasıl bir doğalgaz sistemiyle ısındığımız büyük önem taşır. Peki, soğuk havalarda sıkıntı yaşatmadan, sorunsuz bir biçimde çalışan doğalgaz tesisatı nasıl yapılır? İşte detaylar…

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Türkiye’de 90’lı yıllarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan doğalgaz, soğuk geçen kış mevsimleri için önemli bir çözüm oldu. Birçok evde, işyerinde ve merkezi yaşam alanlarında kullanılmaya başlayan doğalgaz, ev sahipleri ile kiracıların da seçim yaparken olmazsa olmaz kriterlerinden biri haline geldi. Peki, günümüzde bu denli önem kazanan bir ısıtma sistemi olan doğalgaz tesisatı nasıl yapılır ya da bir başka deyişle sorunsuz çalışan doğalgaz tesisatı nasıl olmalıdır?

Daha kolay ve verimli yanar

Teknik olarak kokusuz ve renksiz olan doğalgaz, ateş ile buluştuğunda mavi alevle yanmaya başlar, kömür ve fuel-oil gibi yakıtlara göre çok daha kolay ve verimli yanan doğalgaz, içindeki tüm maddeler yanabildiği için herhangi bir atık da bırakmaz.  Kısa zamanda yanabilen doğalgaz, günümüzde birçok farklı alanda hem yakacak hem de hammadde olarak kullanılır.

Evlerimizde kullandığımız tesisatlar, genellikle mevcut belediyelere bağlı olarak hizmet veren doğalgaz firmalarının bağlantıları ile yerleşim yerlerine doğalgazı dağıtmasıyla oluşmuştur.İnşa edilen yeni binalar için bu bağlantılardan yeni bir tesisat kurulması için söz konusu şirketlerden izin alınır. Tesisatın yetkililerce kontrol edilmesinin ardından, her şey uygunsa, gaz açımı gerçekleştirilir.

Yanlış kurulum ve kullanım tehlike yaratır!

Peki, doğalgaz tesisatımızın sorunsuz çalışması için neler gerekir? Doğalgaz boru hatları, doğalgaz dağıtım şebekeleri, ana emniyet vanası, basınç regülatörü, kolon ve iç tesisatlar, manuel vana, doğalgaz kazanları ve kombi…

Çevre temiziği ve sağlık açısından oldukça avantajlı olan doğalgaz sistemlerinde, tesisat çok önemlidir. Bu sistemler ne kadar güvenilir ve kolay kullanımlı olsalar da, kurulumda ya da kullanımda herhangi bir yanlışlık yapıldığında sistemin büyük tehlikelere yol açacağı da unutulmamalıdır.

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgaz tesisatı kurulum faaliyeti öncelikle kurulacak tesisatın vana ve boruları için geçiş yerleri belirlenerek başlar. Duvarların hangi noktalardan delineceği kararlaştırıldıktan sonra, ölçüleri alınan boruların kelepçeler ile sabitlemesi yapılır. Ardından, yakıcı nitelik taşıyan cihazların vana ve makaronlu flexleri montajlanır. Boruların geçişi için açılan duvar delikleri alçı ile kapatılırken, sayaç bağlantı noktalarında bulunan test nipeli sayesinde U manometreleri ile ön test gerçekleştirilir.

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

Peki, doğalgaz boruları döşenirken nelere dikkat edilmelidir?

1) Gaz borularının erişilebilirliği

Doğalgaz boruları açıktan görülebilecek ve kolayca ulaşılabilecek şekilde döşenmelidir. Dolayısıyla, sıva altına doğalgaz tesisat boruları yerleştirilmemelidir.

2) Sızdırmazlık

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusunun en kritik aşamalarından bir tanesi sızdırmazlıktır. Gaz boru bağlantı elemanlarıyla yapılmış dişli bağlantılarda amacına uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte, sızdırmazlık macunu ile birlikte, ketenin de kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

3) Boruların mekanik darbelere karşı korunması

Gaz taşıyıcı çelik borular, binaya, bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen bir yerden girmelidir. Ayrıca, buradaki ana gaz borusu ve ana kapama vanası hasar görmeyecek şekilde darbelere karşı monte edilmiş ve korunmuş olmalıdır.

4) Boruların yapı elemanlarına tespiti

Doğalgaz boruları, uygun aralıklarla düşey borularda kelepçelerle, yatay borularda hem kelepçe hem de konsollarla tavana ve duvarlara tespitlenmelidir. Bu noktada, kullanılacak kelepçeler duvarlara çelik dübel ile konsollar ise beton harç ile tutturulmalıdır.

5) Gaz borularının yangına karşı korunması

Doğalgaz tesisat boruları elektrik tesisatlarına en az 15 cm mesafede olmalıdır. Bununla birlikte, tesisatta kullanılan malzemeler yanmayan nitelikte olmalıdır.

6) Boruların korozyona karşı korunması

Boruları korozyona (paslanma) karşı korumanın önemi büyüktür. Bunun için, bina içlerindeki gaz boruları, uzun süre normal yapı nemliliği değerinin üzerindeki nem ile temasta bulunmayacak şekilde döşenmelidir.

7) Statik elektrik yüklerine karşı boruların korunması

Doğalgaz tesisat boruları, yüksek gerilimle çalışan işletmelerde koruma ve topraklama için kullanılmaz. Tam tersine, doğalgaz iç tesisatındaki statik elektrik topraklanarak alınır.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi,  doğalgaz tesisatı ile ilgili sızıntı, acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır? yazısından Doğalgaz Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Mehmet - 3 Yıl Önce

Bilgiler için teşekkür ederim.

    tur-admin - 3 Yıl Önce

    Merhaba Mehmet Bey,
    İlginiz için biz teşekkür ederiz.
    Saygılarımızla
    Tur Assist’le Yaşam

Comments are closed