Temiz Su Tesisatı

Temiz Su Tesisatı Standartları ve Arızaların Sebepleri

Bu yazımızda temiz su tesisatı standartları ile temiz su tesisatında sık karşılaşabileceğiniz problemlere yer verdik. Öncelikle temiz su tesisatının ne olduğunu açıklayalım.

Temiz su tesisatı nedir?

Binalarda temiz suyu kullanma yerlerine ileten, boru ağını ve ilintili aygıtları içeren sisteme bina temiz su tesisatı denir. Soğuk su tesisatı ve sıcak su tesisatı genellikle temiz su tesisatının alt grupları olarak adlandırılır.

Temiz su tesisatı | Tur Assist

Temiz su tesisatı | Tur Assist

Temiz su tesisatı ile ilgili standartlar nelerdir?

Temiz su tesisatının başlıca standartlarını aşağıdaki gibi maddeleyebiliriz:

– Temiz suyun herhangi bir sıvı ile karışmadan daire ve işyerlerine ulaşması,

– Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanalarının bulunması,

– Aygıtların sayısına göre suyun miktar ve basıncının ayarlanması,

– Tesisat yapıldıktan sonra basınç testi uygulanması,

– Tüm tesisattaki boruların kalite standartlarına uygun olarak seçilmesi ve döşenmesi, sistemin esnemelerde zarar görmemesi,

– Yukarıdaki maddeye bağlı olarak polipropilen ya da galvanizli malzeme kullanılması (boru, fittings, kolektör),

– Bağlantı yerlerinden sızdırma yapmasını engelleyecek doğru malzemelerin kullanılması

– Hava yapma, terleme gibi sorunların oluşmayacağı bir yapının dizayn edilmesi,

– Donma ya da aşırı ısınmaya karşı izolasyon önleminin alınması,

– Suyun akışı ya da mekanik sistemlerin çalışması esnasında gürültü yapmaması.

Temiz su tesisatı

Temiz su tesisatı

Temiz su tesisatlarındaki sık görülen arızaların sebepleri

– Paslanma: Eski binalarda kullanılan borular zaman içerisinde yıpranarak çürür ve oksitlenme sebebiyle oluşan bu deformasyon su kaçağına sebebiyet verir. Hatta bazı durumlarda çürüyen boru suyun basıncına dayanamayarak içten dışa doğru patlayarak delinir. Temiz su tesisatı genellikle duvar içlerine gömüldüğünden tamiratın modern yöntemlerle yapılması yani sorunun nokta atışı bulunması önem arz eder.

– Farklı malzemelerin kullanılması: Bazı binalardaki temiz su tesisatlarında malzeme uyumsuzluğu göze çarpar. Örneğin, demir boru plastik bir ek parçası ile alüminyum boruya bağlanmış olabilir. Bu gibi durumlarda her malzeme farklı bir dayanıklılığa ve ömre sahip olduğundan çeşitli arızalara yol açabilir.

– Ek yeri arızaları: Boruların birbirlerine bağlandığı kısımlar en çok arıza görülen noktalardandır. Buralarda sızdırmaz parça kullanılmaması, kalitesiz işçilik,  standart dışı malzeme seçimi su kaçağına sebebiyet verir.

– Kireçlenme: Temiz su tesisatında sık görülen bir diğer problem de su içerisindeki kirecin zamanla boru çapını daraltmasıdır. Su basıncına direk etki eden bu durum çamaşır, bulaşık makinesi gibi cihazların arızalanmasına kadar bir dizi probleme sebebiyet verebilir. Genellikle kireç çözücü dökmek önerilir ancak bu sorunu geçici bir süre çözdüğü gibi, boruların delinmesine bile sebebiyet verebilir. Bu gibi arızlarda sorunun teknoloji kullanılarak tespit edilmesi ve gerektiğinde boruların değiştirilmesi en akıllıca çözüm olacaktır.

– Üretim hataları: Temiz su tesisatlarında kullanılan malzemeler yeni bile olsa, imalat aşamasındaki arıza ve hatalardan dolayı su kaçağı problemlerine yol açabilir.

– Rezervuar arızları: Genellikle rezervuarın içerisindeki mekanizmalar plastik malzemeden yapılmış olup, kullanım ömrü kısadır. Deformasyona açık bu malzemenin kontrolü (genellikle şamandırada veya kapak contasında problem çıkar) temiz su tesisatındaki arızanın kolayca çözülmesini sağlar.

Tur Assist tarafından size sunulan @HOME paketi, temiz su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Temiz su tesisatı yazısından Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.