Aspiratörün Elektrik Bağlantısında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? | Tur Assist

Aspiratörün Elektrik Bağlantısı

Bulunduğu ortamdaki kullanılmış havayı temizleyen cihaza aspiratör adı verilir. Aspiratörler mutfakta ya da cihazın bağlandığı diğer ortamlarda oluşan kokuları çok kısa zamanda zahmetsiz bir biçimde yok ettiğinden hemen hemen her evde kullanılan bir elektrikli cihazdır.

aspiratörün elektrik bağlantısı nasıl yapılır

Aspiratörün elektrik bağlantısı nasıl yapılır?

Aspiratör ihtiyaç duyduğu enerjiyi 3×2.5 mm2 NYA priz hatlarından alır. Ancak aspiratör cihazının konut içerisindeki yeri önem arz eder. Tıpkı kat panosu, buat ve prizler gibi aspiratörün yeri ilgili yönetmeliklere uygun olarak belirlenir. Bağlantı yeri ile kat panosu arasına sıva altı boru döşendikten sonra 3×2.5 mm2 NYA kablolar boru içerisinden çekilir. Ardından kabloyla kat panosunun, buatların ve prizin bağlantıları gerçekleştirilir.

Tıpkı diğer elektrikli cihazların bağlantısındaki gibi kabloların kılavuzdan ayrılmayacak şekilde bağlanması, buat bağlantılarındaki eklerin ve kabloyla priz bağlantılarının sağlam yapılması, sadece besleme hattından gelen faz kablosunun sigortaya bağlanması önem arz eder.

Kablonun aspiratöre bağlanması aşamasında öncelikle aspiratörün bağlantı klemensleri kontrol edilir. Faz, nötr ve toprak bağlantıları şebekeden gelen doğru kutuplara gerçekleştirilir. Klemensler kablolar çıkmayacak şekilde sıkılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus topraklama ve cihazı koruma anlamında sigorta bağlantısının yapılmasıdır.

Ayrıca tüm süreç göz önüne alındığında, kablo kesitlerinin standartlar dahilinde seçilmesi, klemenslerin ucunda açık kablo kalmaması, klemensler sıkılırken bakır iletkenlerin zedelenmemesi önem arz eder. Ayrıca tüm süreç tamamlandıktan sonra elektrik verme aşamasının yetkili servis gözetiminde yapılması cihaz garantisinin bozulmaması açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Aspiratörün Elektrik Bağlantısında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.