Elektrikli Termosifonun Elektrik Bağlantısı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir? | Tur Assist

Elektrikli Termosifonun Elektrik Bağlantısı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir Tur Assist

Elektrikli Termosifonun Elektrik Bağlantısı

Elektrikli termosifon, içine aldığı suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtan ve istenildiği takdirde suyun ayarlanan sıcaklıkta stabil kalmasını sağlayan bir cihazdır. Suyun ısıtılması için bir rezistanstan faydalanılır. Elektrikli termosifon ana hatlarıyla gövde, ısıtıcı, termostat, emniyet ventili, anot, devre kesici ve uyarı lambalarından oluşur.

Peki, elektrikli termosifonun elektrik bağlantısı nasıl yapılır?

Kablo çekimi

Öncelikle elektrikli termosifon cihazının ardından kat panosu, buat ve prizin yeri yönetmeliklere uygun olarak tespit edilir. Bağlantı yeri ile kat panosu arasına sıva altı boru döşenir. Döşenen boruya bir susta yardımıyla 3×2.5 mm2 NYA kablo çekilir. Son olarak çekilen kabloyla kat panosu, buat ve prizin bağlantısı yapılır.

İşlem esnasında çekilen kabloların kılavuzdan ayrılmamasına, buat bağlantılarında yapılan eklerin birbirinden kopmamasına, kablo priz bağlantısının yeterince sağlam olmasına, sadece besleme hattından gelen faz kablosunun sigortaya bağlanmasına dikkat edilir.

Kablonun cihaza bağlanması

Çekilen kablo cihaza bağlanırken öncelikle elektrikli termosifonun bağlantı klemensleri kontrol edilir. Cihaz enerji girişi bağlantılarının şebekeden gelen doğru kutuplara yapılması önem arz eder. Klemensler, kablolar çıkmayacak kadar sıkılır. Güvenlik önlemi anlamında cihazın topraklaması tamamlanır. Yine aynı kapsam içerisinde enerjiyi gerektiğinde kesmek ve cihazı korumak için sigorta bağlantısı gerçekleştirilir.

Kablonun bağlanması aşamasında kablo kesitinin standartlara uygun olması, açıkta kablo bırakılmaması, klemensler sıkılırken bakır iletkeninin zarar görmemesi, elektrikli termosifonun gücüne uygun sigorta seçilmesi önem arz eder.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Elektrikli Termosifonun Elektrik Bağlantısı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.