Aspiratörün Elektrik Bağlantısında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

aspırator-elektrık

Aspiratörün Elektrik Bağlantısı

Bulunduğu ortamdaki kullanılmış havayı temizleyen cihaza aspiratör adı verilir. Aspiratörler mutfakta ya da cihazın bağlandığı diğer ortamlarda oluşan kokuları çok kısa zamanda zahmetsiz bir biçimde yok ettiğinden hemen hemen her evde kullanılan bir elektrikli cihazdır.

Aspiratör ihtiyaç duyduğu enerjiyi 3×2.5 mm2 NYA priz hatlarından alır. Ancak aspiratör cihazının konut içerisindeki yeri önem arz eder. Tıpkı kat panosu, buat ve prizler gibi aspiratörün yeri ilgili yönetmeliklere uygun olarak belirlenir. Bağlantı yeri ile kat panosu arasına sıva altı boru döşendikten sonra 3×2.5 mm2 NYA kablolar boru içerisinden çekilir. Ardından kabloyla kat panosunun, buatların ve prizin bağlantıları gerçekleştirilir.aspırator elektrık baglantısı

Tıpkı diğer elektrikli cihazların bağlantısındaki gibi kabloların kılavuzdan ayrılmayacak şekilde bağlanması, buat bağlantılarındaki eklerin ve kabloyla priz bağlantılarının sağlam yapılması, sadece besleme hattından gelen faz kablosunun sigortaya bağlanması önem arz eder.

Kablonun aspiratöre bağlanması aşamasında öncelikle aspiratörün bağlantı klemensleri kontrol edilir. Faz, nötr ve toprak bağlantıları şebekeden gelen doğru kutuplara gerçekleştirilir. Klemensler kablolar çıkmayacak şekilde sıkılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus topraklama ve cihazı koruma anlamında sigorta bağlantısının yapılmasıdır.

Ayrıca tüm süreç göz önüne alındığında, kablo kesitlerinin standartlar dahilinde seçilmesi, klemenslerin ucunda açık kablo kalmaması, klemensler sıkılırken bakır iletkenlerin zedelenmemesi önem arz eder. Ayrıca tüm süreç tamamlandıktan sonra elektrik verme aşamasının yetkili servis gözetiminde yapılması cihaz garantisinin bozulmaması açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki Elektrik Tesisatı, Su Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı ve diğer bütün hizmetlerimizde, kalite ve güvenceyle buluşun.

“Aspiratörün Elektrik Bağlantısında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button