Kalorifer Peteği Nasıl Monte Edilir? | Tur Assist

Kalorifer Peteği

Çok eski zamanlardan bu yana insanlar, ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı yöntemler ve farklı ürünler kullanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte borulu, kanatlı, levha, sıcak hava apareyleri, dilimli, panel gibi farklı türde ısıtıcılar üretilmiş ve ısınma miktarı artırılırken maliyetten tasarruf edilmesi sağlanmıştır.

Günümüzde en sık dökme dilimli ısıtıcılar ve panel radyatörler kullanılmaktadır. Dökme dilim radyatör, radyatörün dilimlenebilmesi, dilim eklenmesi ve arızalı parçanın değiştirilebilmesi açısından son derece avantajlıdır ancak işçiliği zor, geç ısınıp geç soğuyan ve montaj süresi uzun olan radyatörler arasındadır. Halk arasında kalorifer peteği olarak da bilinen panel radyatör ise dökme dilim radyatöre göre çok daha hafif, daha estetik ve daha kolay taşınabilir bir model olarak dikkat çeker.

kalorifer peteği

kalorifer peteği

Kalorifer peteği monte edilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Radyatör ile duvar arasında olması gereken mesafe en az 40 mm, yerden yükseklik ise en az 70 mm olmalıdır.
  • Kalorifer peteği pencere altına yerleştirilmelidir
  •  Peteklerin alttan gidiş ve üstten dönüş olarak bağlanmaması önem arz eder.
  • Dökme dilimli radyatörlerde dilim arası 6 mm olduğu için konsollar bu ölçüye uygun delinmelidir.
  • Branşman boruları 250 mm’den az, 1500 mm’den fazla olmamalıdır.
  • Branşmanlara gidiş ve dönüş branşman eğimi verilmelidir.

Kalorifer peteği monte edilirken sık kullanılan aparatlar nelerdir?

  1. Konsollar: Radyatör dilimlerinin arasına oturtulan konsollar T demir ya da dökümden yapılır. Duvar tipi ve ayaklı konsol olarak farklı türleri mevcuttur.
  2. Askılar: Tavana monte edilen, radyatörün askıya alındığı konsol türüdür.
  3. Kelepçeler: İki veya üç parça olarak üretilen kelepçeler, radyatörü üst kısmından duvara tutturmayı sağlar, radyatörün öne gelmesini engeller.

Kalorifer peteği nasıl monte edilir?

Isıtıcı asma işlemi öncesinde radyatör konsolu ya da askı köşebendi duvara monte edilir ve ısıtıcının yeri hazırlanır. Montajda konsol takarken dilim arası mesafeyi hesaplamak ve gönyeye bakarak monte etmek önemlidir. Panel radyatörlerde ise konsol ve köşebentler montajı üretici firma kataloğunda yer alan talimatlara uygun olarak ya da metre ile ölçülerek duvara monte edilir. Ardından dikkatli bir şekilde radyatör asılır.

Isıtıcıların montaj işlemine başlanmadan önce panel ve döküm radyatör montaj takımı hazırlanır. Buna ek olarak dilimli radyatör için, sonradan yerini sağlamlaştırmak adına harç, mala, kova gibi malzemeler gereklidir.

En etkin radyatör kullanımı için ne yapılması gerekir?

Kullanım esnasında ısıtıcıların üstünün örtülmemesine, önünün kapanmamasına, ısıtıcı önüne perde, koltuk gibi eşyaların getirilmemesine dikkat edilmelidir. Radyatörler önüne ve üzerine konan her engel ısıtıcının verimli çalışamaması ile sonuçlanır.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, kalorifer tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Peteklerin neden hava yaptığını öğrenebilir ya da kalorifer tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.