Petek Temizliği Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Petek Temizliği Hakkında Neleri Bilmeliyiz?

Petek temizliği denince önemli olan husus, peteklerin dış temizliği değil içerisindeki tesisat suyunun temizliğidir!

Bir günde dört mevsim yaşayabildiğimiz,  dağlık bir coğrafyaya sahip ülkemizde bizi bir hayli zorlayan soğuk havalar zaman zaman ana haber bültenlerine de konu olmaktadır. Soğuk ve kurak geçen kış günlerinde ısınmamızı sağlayan sobaların yerini günümüzde kalorifer petekleri almış durumda. Yine bunlardan en yaygın kullanılan kalorifer petekleri, çağımızda kömür kazanları veya doğal gazdan yararlanıp ısınmamızı sağlayan donanımlar şeklinde görülmektedir.

Petek temizliği

Petek temizleme zamanı geldi mi?

Peteklerin çalışmadığını ya da temizlenmesi gerektiğini, kombimizi çalıştırdığımızda duyacağımız pis kokudan ve peteklerin olması gereken miktarda performans vermemesinden anlayabiliriz. Ancak yeni model hibrit kombilerde arıza ikaz lambasının yanmasından da bir sorunla karşılaştığımızı anlayabiliriz.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek Temizleme Makinası

Petek temizleme makinası ile petek temizliği

Petek temizliğini havalar soğumadan önce yaptırmak bize her zaman avantaj sağlayacaktır. Uzun süre temizlenmemiş petekler hemen olmasa bile daha sonraki zamanlarda işlevini yitirerek sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle de peteklerin bakım ve temizliği sıcak havalarda dahi büyük bir önem arz etmektedir. Üstelik peteklerinizin bakımı için bir servis ya da asistandan faydalanabileceğiniz gibi bu bakımı basitçe kendiniz de yapabilirsiniz.

  • Öncelikle temizliğe başlamadan kombiyi mutlaka kapatmalısınız. Çalışan bir kombi peteğinin temizliğini yapmanız oldukça tehlikeli olacaktır. 80°C sıcaklığa erişmiş, tazyikli petek suyunun üzerinize  sıçraması 1. ya da 2. dereceden vücut yanığı oluşmasına sebep olabilir.
  • Kombiyi kapattıktan sonra petek vanalarından suyu tahliye etmek için banyonuzdaki petek vanasını kullanmanız önerilir. Çünkü gidere en yakın vana banyo peteği vanasıdır. Böylelikle ev ya da ofisinizi kalorifer suyu ile kirletmekten kaçınmış olursunuz.
  • Petek suyunu boşalttıktan sonra ince bir tele nemli bez dolayarak petek aralarını temizleyebilirsiniz.
  • Petek aralarını temizledikten sonra güzel kokular yayılmasını isterseniz, petek aralarına oda parfümü gibi sevdiğiniz kokuda bir temizlik sıvısı dökebilirsiniz.
  • Peteklerinizden daha fazla performans almak ve enerji tasarrufu sağlamak için petek arkalarına folyo döşeyebilirsiniz.

Son yıllarda yetkili firmalar, uzman personelleri vasıtasıyla petek temizlik kimyasalları ve petek temizlik makineleri ile hizmet vermektedir. Eğer petek temizliğine ayıracak vaktiniz yok ise siz de uzman bir şirketten petek temizliği ile ilgili hizmet talep edebilirsiniz.

Unutmayın, bir evin en önemli demirbaşları arasında bulunan kalorifer petekleri ile sıkıntı yaşadığınız her anda Tur Assist tarafından yönlendirilen uzman ekiplerin yardımı ile problem anında giderilir. Tur Assist  @Home konut yardım paketi kapsamında, size profesyonel bir tesisatçı göndererek petek temizleme işlemini hızlı ve garantili bir biçimde gerçekleştirir.

www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinde satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine kadar yardım sağlar, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır.

“Petek Temizliği Hakkında Neleri Bilmeliyiz?” yazımızdan petek temizliği kategorimize dönebilir ya da tüm tesisat hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.