Evde Petek Nasıl Temizlenir?

petek temızlıgı

Petek Nasıl Temizlenir?

Kalorifer petekleri düzenli aralıklar ile temizlenmezse zaman içerisinde pas ve kir birikmesi gibi problemler ile karşılaşılabilir. Bu durumda da petekten gerekli ısı veriminin alınmasını önleyerek peteğin istenilen sıcaklığa gelmesini engeller. Özellikle yazın son günlerinde yapılması gereken petek temizliğini, alanında uzman bir profesyonele yaptırabileceğiniz gibi evde basit yöntemler ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde petek nasıl temizlenir?

Kalorifer peteklerinizi evde kendi imkanlarınız ile temizlemek istiyorsanız öncelikle peteğin içinde bulunan suyupetek temızleme boşaltmanız gerekir. Peteğin giriş ve çıkış vanalarını kapattıktan sonra peteğin alt kısmına peteğin içerisinden dökülecek suyu akıtacağınız büyük bir kap koymalısınız. Peteğin bağlantısını sağlayan somunlar gevşediği an, peteğin içinde bulunan su da akmaya başlayacaktır. Akan suyu kaba boşalttıktan sonra peteğin bağlantılarını çözerek yerinden çıkarabilirsiniz. Bağlantıları çıkan peteği yerinden söküp dış yüzeyini temizlemeli, eğer istiyorsanız peteğin içine bir hortum ile su doldurup detaylıca yıkayabilirsiniz.

Eğer peteği yerinden sökmeden temizlemek istiyorsanız suyu boşalttıktan sonra kombi filtresinin kapağını açarak içine petek temizleme kimyasalı boşaltın. Sonrasında kombinin filtresini takmadan kapağı takıp iyice sıkın. Tahliye vanasını da kapatarak kombi içerisine 1,5 bar seviyesinde su ekleyin ve kombiyi 60 dereceye getirip yaklaşık 45 dakika kadar çalıştırın. Petek içerisine konulan kimyasal ve yüksek ısı kombi basıncını artıracağı için bu süre içerisinde sık sık kombi barını kontrol edin.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra eğer kombi basıncı 2,5 barda ise normal seviyede demektir. Ancak kombi basıncı 2,5 barın üzerine çıkıyorsa boşaltma vanasından bir miktar su boşaltmanız gerekebilir. 45 dakikanın sonunda sıcak su ve kimyasalın kombi içerisinde oluşturduğu tepkime sayesinde peteklerin içerisinde bulunan kir ve pas kolay bir şekilde temizlenecektir.

Temizleme süresi bittikten sonra boşaltma vanasından suyu tekrar boşaltarak, kimyasalla birlikte suyun içerisinde çözülen pas, kir ve tortu dışarıya akıtılmalıdır. İçerisi boşaltılmış petekler, yerinden sökülerek banyoya götürülmeli ve peteklerin içi bir hortum ya da banyo ahizesi aracılığı ile bol tazyikli suyla iyice yıkanarak temizlenmelidir. Ardından temizlenen petekler tekrar yerlerine takılarak peteklerin montajı yapılmalı, tüm vana ve somunlar kontrol edilerek petekler ısınmaya hazır hale getirilmelidir.

Tur Assist, 1996 yılından bu yana Su Tesisatı, Elektrik Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Tıkanıklık Açma, Çilingir Hizmetleri, Cam Hizmetleri, Petek Temizliği, Su Kaçağı hizmeti gerektiren on binlerce olaya anında müdahale etmiştir. 500’e yakın çağrı operatörü ve binlerce hizmet birimiyle tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetler vermektedir. Dairenizdeki herhangi bir tesisat ile ilgili bir problem yaşadığınızda Tur Assist olarak 7/24 yanındayız.

Unutmayın, Türkiye’de 6.000’i aşkın anlaşmalı hizmet birimiyle milyonlarca müşteriye hizmet veren çağrı merkezimiz 7 gün 24 saat size acil destek sağlayacaktır.

Petek Temizliği kategorisine gidebilir ya da İyi Bir Servisin En Temel Göstergesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button