Musluk Tamiri Hakkında Pratik Bilgiler | Tur Assist

Pratik Musluk Tamiri Yöntemleri

Ev içinde en çok vakit geçirilen yerlerin başında mutfak ve banyo geldiğinden, en olası arızaların da yine mutfak ve banyoda yaşanması sürpriz değildir. Özellikle muslukların bozulması ve sürekli tamirata ihtiyacı duyulması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok kullanım ömrünün dolması ya da imalat hatası sebebiyle yaşanan musluk arızalarında musluk değişiminden ziyade tamiri yoluna gitmek daha az masraflı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı arızalar basit birkaç dokunuşla giderilebildiğinden, bu yazımızda musluk tamiri hakkında pratik bilgilere yer vereceğiz.

Musluk Tamiri

Musluk Tamiri

Bozulan musluk ihmale gelmez!

Musluktan damla damla su akması, size sadece sinir bozucu bir ses olarak gelse de musluk arızaları başınıza bu rahatsız edici sesten daha büyük sorunlar açabilir. Su faturalarının yanı sıra, gözünüz gibi baktığınız güzelim mutfağınızın dolapları kabarabilir ya da basit bir arıza gibi görülen musluk arızası daha büyük tesisat problemlerinin habercisi olabilir.  Dilerseniz zaman kaybetmeden musluk arızalarının sebeplerine ve tamir yöntemlerine değinelim.

Olası musluk arızaları ve musluk tamiri

Musluk elemanlarının imalalatını yapan firmalar muslukların yedek parçalarını da piyasada satışa sunarlar. Dolayısıyla armatürde sadece arıza yapan parçayı değiştirerek, az bir masrafla arızayı giderebilme imkanımız mevcuttur.

Musluk Tamiri

Musluk Tamiri

Musluk arızalarının en çok karşılaşılan sebepleri imalat hatası ya da kullanılan malzemelerin ekonomik ömrünü tamamlamasıdır.  Piyasada satılan bazı sıhhi tesisat malzemelerinde üretim hataları görülmektedir. Bu hatalar muslukların doğru çalışmamasına, ya da arıza çıkarmasına neden olur.

Aynı zamanda, su tesisatı malzemeleri, zaman içerisinde ekonomik ömürlerini doldurduklarından, özelliklerini yitirerek arıza yaparlar ve kullanılmaz hale gelirler. Ekonomik ömür, malzemenin kalitesi, montaj ve kullanım biçimi ile doğrudan ilintilidir.

Musluk tamiri nasıl yapılır?

Musluk kapağında bulunan conta yerine oturmamış, eskimiş, yıpranmış ya da uzun zamandır değişmemişse musluklarda sorunlar meydana gelebilir. Ayrıca borulardaki çürümelerden dolayı  meydana gelen yabancı maddeler ile şebeke suyundan gelen pislikler de muslukları tıkayabilir. Bu ve benzeri problemler musluğunuzun bozulmasına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda, musluk tamiri için uzman kişilerle görüşmeniz yerinde olacaktır. Bununla birlikte, evde musluk tamiri yapmak isteyenler de aşağıdaki önerilerimizi okuyabilirler.

Musluk Parçaları

Musluk Parçaları

Musluk tamiri için pratik öneriler

Muslukların contaları zamanla sertleşip deforme olurlar, dolayısıyla esnekliklerini ve dirençlerini kaybeder. Sonucunda musluklar tam kapanmaz ve su damlatır. Musluk tamirinin ilk adımı volanın üstündeki plastik tapanın, tornavida yardımı ile çıkartılmasıdır.

Yine tornavida yardımı ile volanı tutan vida da çıkartılır. Böylece volan serbest kaldığından kolayca yerinden çıkar. Ardından salmastra grubu ve contanın üstündeki küçük somun sökülür, yerine yeni conta konur ve somun yeniden sıkılır. Salmastra grubu musluk gövdesine sıkılır volan takılır ve vida tapası yuvasına yerleştirilerek tamirat tamamlanır.

Tur Assist Sunduğu Avantajlar Sayesinde Musluk Tamiri Dert Değil!

Evinizde musluklarınız ile sorun yaşadığınızda, Tur Assist musluk tamiri konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @HOME paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine  konut yardım taleplerinizi iletebilir, @HOME paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Pratik Musluk Tamiri Yöntemleri yazısından Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.