Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Lavabo Neden Tıkanır? | Tur Assist

Tıkanan Lavabo

Tıkanan lavabo, marketlerde satılan lavabo açıcılar, evde hazırlanabilecek bazı karışımlar hatta bir pompa yardımıyla kolayca açılabilir. Tabi bu yöntemler, geçici tıkanıklıkların yaşandığı durumlarda geçerli çözüm yöntemleri olacaktır. Ancak önemli olan, lavabo tıkanıklığı ile karşılaşmayacak şekilde lavaboların kullanılmasıdır. Bunun için önceliklelavaboların neden tıkandığına göz atalım.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır? Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabo neden tıkanır?

Bulaşık yıkama esnasında tabakların içerisindeki yemek artıklarını çöp yerine direkt lavaboya dökerek yıkamak, lavaboya çay posası, yağ gibi organik atıkları dökmek, düzenli olarak inorganik maddelerin birikmesi, lavabo gider borularında kireçlenme ve tortu oluşması; lavabo tıkanıklığının başlıca sebeplerindendir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların dışında, kullanım kaynaklı olmayan nedenler de “tıkanan lavabo” problemi ile karşılaşmanıza neden olabilir. Söz gelimi bina yapımı esnasında lavaboya dökülen harçlar, alçılar, gider borusundaki çöküntü ve hasarlar, hatta gider borularının yanlış bağlanması, lavaboların tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Tıkanan lavabo nasıl açılır?

Küçük çaplı tıkanıklıklar için standart bir lavabo açıcı kullanabilirsiniz. Bu maddeyi lavabo içerisine döktükten sonra kaynar suyu da lavabo içerisine ekleyerek tıkanıklığı giderebilirsiniz. Yine aynı mantıkla lavabo içerisine karbonat döküp üzerine bir litre üzüm sirkesi boşaltabilirsiniz.

Bir diğer karışım olan karbonat ve sirke de birçok kişi tarafından kullanılan etkili bir diğer yöntemdir. Karbonat ve sirke birbiriyle reaksiyona girerek köpürecek ve bu köpürme lavabo içerisinden akıp giderken tıkanıklığa neden olan maddeleri de arkasından sürükleyerek tıkanıklığı açacaktır.

Bir pompa yardımıyla da etkili bir basınç uygulayarak, tıkanıklığa sebebiyet veren maddeleri çekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken lavabonun sonuna kadar dolu olmamasına özen gösterin.

Gerekli gördüğünüz takdirde, geçici tıkanıklıkları gidermek için yukarıdaki 3 yöntemi de sırayla uygulayabilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığını giderirken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Tuz ruhu, kostik gibi içeriğini bilmediğiniz kuvvetli kimyasalların kullanımı sonucunda hem lavaboya hem de kendinize zarar verebilirsiniz. Bu tarz kimyasalları kullanmamanızı, kullanmak zorunda kalırsanız da bu maddeleri cildinize ve gözlerinize temas ettirmemenizi öneririz. Önlem maksadıyla eldiven ve gözlük kullanımı, sağlığınız açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Pompa kullanımında da, sarf edeceğiniz kuvveti iyi ayarlamanızı, tıkanıklığı açmak adına aşırı kuvvet uygulamamanızı öneririz.

Lavabo tıkanıklığı açma gibi can sıkıcı bir zorunlulukla karşı karşıyaysanız, tüm çabalarınıza rağmen tıkanıklığı gideremiyorsanız ve tesisatınızı tamamen uzman isimlere teslim etmek istiyorsanız; Tur Assist’in sizler için özel olarak hazırladığı @Home konut yardım paketine göz atmanızı tavsiye ederiz.

www.turassistleyasam.com sitemizden de kolayca inceleyebileceğiniz @Home konut yardım paketi, elektrik, doğalgaz, su tesisatı arızalarında da konutunuzu ve sizleri güvence altına alır.

Tıkanıklık açma kategorisine geri dönebilir ya da Lavabo Açıcı kullanımı hakkında önerilerimizi inceleyebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.