Yoğuşmalı Kombi Nedir? Neden Tercih Edilir?

Yoğuşmalı Kombi Nedir? Neden Tercih Edilir?

Yoğuşmalı Kombi Nedir? Nasıl Çalışır? Neden Tercih Edilir?

Kombi, ısıtmada kullanılan, çalışma saatleri ve çalışma şekli kullanıcılar tarafından kolayca ayarlanabilen dolayısıyla birçok avantaja sahip bir ısıtma cihazıdır. Kombiler; bacalı kombi, hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi olarak 3’e ayrılır.

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı kombi, ısınma ve sıcak su temini için kullandığı gazın yanma ısısı dışında atık gazın içindeki su buharını da yoğuşturarak kullanan, bu vesileyle buharın yoğuşma esnasında ortaya çıkan gizli ısısından da faydalanıp ısınma verimini yükselten bir cihazdır. Genellikle denge bacalı olarak imal edilen hermetik cihazların gelişmiş bir versiyonudur.

Aslen fanlı kombiler gibi çalışır. Daha büyük ısı eşanjörlerine sahiptir çünkü baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilmek için daha büyük bir alana ihtiyacı vardır. Primer eşanjör ve plakalı eşanjör olmak üzere 2 adet eşanjöre sahiptir.

Primer eşanjörde yanarak belirli bir miktar ısısını suya vererek ilerleyen atık baca gazı,  plakalı eşanjör olarak adlandırılan daha büyük bir eşenajörün plakalarına çarptırılır, böylece içerisindeki su buharı 54ºC’de yoğuşur.

Yoğuşmalı kombi neden tercih edilir?

Yoğuşmalı kombi yüksek verimde kullanılır ve klasik kombilere oranla %15-20 civarında yakıt tasarrufu sağlar. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 arasında değişirken yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 arasında değişen bir verim sağlar. Ek olarak daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranlarına sahiptir. Yani çevreyi daha az kirletir.

Kısaca büyük m2’li konutlarda tercih edilen yoğuşmalı kombiler daha az enerji harcayarak daha fazla ısı açığa çıkartır, çevreye daha az zarar verir.

Unutmayın, evleriniz ya da iş yerlerinizdeki ısıtma tesisatında veya kombi cihazlarında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız, Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, tesisat hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz ya da tesisatturkiye.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button