Cam Neden Çatlar? Nasıl Tamir Edilir?

catalk cam tamırı

Cam Neden Çatlar? Çatlak Cam Nasıl Tamir Edilir? Cam Kırılmasına Karşı Bir Garanti Var Mıdır?

Soda veya potas katılmış silisli kumun ateşte eritilmesiyle sertleştirilen, saydam ya da yarı saydam formda üretilen cam inorganik bir malzemeye sahiptir. Dolayısıyla fiziki darbeler, yüksek ses, yüksek basınç gibi faktörler camların çatlamasına ya da kırılmasına yol açar. Ancak bütün cam eşyalar aynı kırılganlıkta değildir.

Örneğin hiçbir fiziki temasa uğramamış cam, üfleme bir kabın iç yüzeyleri gibi kırılmadan önce 7.000 bar civarında gerileme dayanabilir. Bunun dışında aşınma veya derin çizilme, kırılma mukavemetini % 5’e düşürür.

Cam kırığı neden oluşur?

Cam kırılgandır, plastik gibi deforme olmaz, yüzeyi soyulamaz. Camın bu gevrek ve kristal olmayan yapısı, çatlakların cam boyunca kolayca yayılmasına izin verir. Kırılma da genellikle cam yüzeyindeki bir noktada veya cam içindeki bir kapanımda çatlak başladığında oluşur. Çoğu zaman bu olay, camın çatlak başlangıç noktasında bircatlak cam tamırı çekme gerilimine maruz kalmasıyla medyana gelir.

Herhangi bir cam yüzeyi yakından incelenirse, çok ince yarıklar ya da çatlaklar olduğu tespit edilir.  Cam yüzeyi gerilimli olduğunda, gerilim yönüne dik açılarda bulunan çatlaklar genişlemeye başlar. Çekme kuvveti çatlağın ucunda yoğunlaşır ve cam yüzeyinde daha önce uygulanan gerilimden daha yüksek yerel bir gerilim meydana getirir. Yerel gerilimler yükseldiğinde çatlak camın içinde yayılır ve bir kırık oluşur.

Yüzey çatlaklarının camın içinden yayılmasına neden olan gerilme, diğer gerilmeleri mekanik olarak oluşturabilir. Örneğin, bir cam düşürüldüğünde darbe ile ya da bir şişe doldurulduğunda iç basınç ile veya ısı farklılıkları nedenleriyle bir kırık oluşabilir.

Çatlak cam tamiri nasıl yapılır?

Çatlak cam tamiri için çatlak tamir kimyasalları, temizlik malzemeleri, kurutma, UV ve vakum cihazları vb. malzeme ve cihazlar gerekir. Çatlak cam tamirine başlamadan önce ilgili yer temizlenir. Cam çatlağının temizlenmesinden sonra kurutma ve hava vakumlaması yapılır. Daha sonra dikkatli bir şekilde cam reçine ve kimyasalların, cam çatlağı üzerine gelecek şekilde yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem oldukça dikkat gerektirir. En son aşama ise kurutmadır.  UV olarak adlandırılan özel bir ışık, en az 3 dakika boyunca cam çatlağı üzerine tutulur. Böylece çatlak cam neredeyse iz bırakmayacak şekilde tamir edilmiş olur.

Cam kırılmasına karşı bir garanti var mıdır?

Tur Assist konut yardım paketleri, evinizde meydana gelebilecek olumsuz durumlarda evinizi ve sizi korumaya alan geniş kapsamlı bir konut yardım paketidir. Bu kapsama konutlarınızda yer alan camlar da dahildir.

Konut ya da işyerinizin dış cephesinde bulunan sabit dikey camların kırılma ya da çatlama sonucu hasar görmesi durumunda, Tur Assist hasar gören parçayı eski haline getirir. Bunun için tüm Türkiye’de, konut ya da işyerinizin daha fazla hasar görmemesi için anında müdahale edecek profesyonel tamir ekipleri bulundurur.

Cam değiştirme hizmeti aşağıda detaylandırılan durumları kapsar.

  • Kırılmış veya çatlamış düz camların değiştirilmesi
  • Kırılmış veya çatlamış buzlu camların değiştirilmesi
  • Kırılmış veya çatlamış dış kapı camının değiştirilmesi
  • Kırılmış veya çatlamış çift (ısıcam) camın değiştirilmesi
  • Kırılmış veya çatlamış özel nitelikli dış camların (temperli, renkli, lamine vb.) değiştirilmesi

Tur Assist Cam Tamir ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Her ne kadar dikkat edilse de çeşitli nedenlerle evlerinizdeki camlar çatlayabilir veya kırılabilir.

Bazen sokakta çocukların oynadığı top, bazen şiddetli bir fırtına, bazen de hiç hesapta olmayan bir kaza yüzünden camlarınızla ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

Kısaca, evinizde veya işyerinizde pencereleriniz herhangi bir sebeple hasar gördüyse veya camlarınızdan birisi kırıldıysa endişe etmenize gerek yok. Tur Assist güvencesindeki  konut yardım paketleri, size anında profesyonel bir camcı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Dilerseniz, Cam kategorisine gidebilir ya da Tur Assist tarafından desteklenen Tesisat Türkiye Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button