Elektrik Kumanda ve Kontrol Elemanları Nelerdir?

Elektrik Kumanda Elemanları

Elektrikli aygıtların açılmasında, kapanmasında ve yönetilmesinde kullanılan parçalara elektrik kumanda elemanları adı verilir. En bilinen elemanlar aşağıdaki gibidir.

Buton: Elektrik akımının geçip geçmemesine imkan tanıyan, elektrik akımının yön değiştirmesini sağlayan elemanlardır; kontaklarından akım geçer. Start, stop butonları örnek olarak verilebilir.

Röle: Elektromıknatıs, palet ve kontak kısımlarından oluşan röleler, ufak güçteki elektromanyetik anahtarlardır. Hem doğru hem de alternatif akımda çalışır.

Kontaktör: Büyük güçteki elektromanyetik anahtarlara kontaktör adı verilir. Tıpkı röleler gibi kontaktörler de elektromıknatıs, palet ve kontaklardan oluşur. Isıtıcı, kaynak makinesi, trafo gibi alıcıların kumada edilmesini sağlar.

Anahtarlı otomatik sigorta: Hem sigorta hem de şalter görevi yapabilen anahtarlı otomatik sigortalar, L ve G tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Kullanım kolaylığı ve yüksek koruma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilir.

Zaman rölesi: Genellikle kumanda devresindeki güç kontaktörlerini kontrol eden, ayarlanan süre sonunda kumanda devresini çalıştırmaya veya kapamaya yarayan kumanda elemanıdır. Küçük akım çektiklerinden yalnızca kumanda devrelerine bağlanırlar.

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Elektrik Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button