Priz Nedir? Priz Tesisatı Hangi Ekipmanlardan Oluşur?

Priz Tesisatı ve Priz Çeşitleri

Elektrik akımı almak için fişin sokulduğu yuvaya priz adı verilir. Bir başka deyişle elektrikli cihazlara, bir elektrik devresinden bir fiş aracılığı ile enerji alınmasını sağlayan araçtır. Genellikle priz yüzeyi sert PVC, bakalit veya termoplastik malzemeden üretilir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuva düzeneği ise yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemeden imal edilir.

Priz Linyesi Nedir?

Dağıtım tablosundan son beslenen priz sortisi buatına kadar olan besleme hattına priz linyesi adı verilir. Linyede kullanılan kablo kesiti 2.5 mm2 NYA (tek damarlı) olmak zorundadır.

Priz Sortisi Nedir?

Priz linyesi buatından, prize kadar olan hatta priz sortisi adı verilir. Priz sortisinde de kullanılan kablo kesitinin 2.5 mm2 NYA (tek damarlı) olması gerekir.prız tesısatı

Priz Çeşitleri Nelerdir?

Prizler yapıları itibariyle normal, topraklı, ups, üç fazlı, telefon, data, müzik yayını, TV prizi gibi çeşitlere ayrılır. Kullanım yerlerine göre ise sıva altı, sıva üstü ve seyyar prizler olmak üzere 3’e ayrılır.

Sıva altı priz: Dış çerçevesi sert PVC, bakalit veya termoplastik malzemeden, dış kısmı da çeşitli renklerde plastik malzeme veya ağaç kaplamadan üretilir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuva düzeneği, yanmaz özellikli PVC ya da porselen malzemeden imal edilir.

Kabloların bağlanacağı iletken bağlantı uçları ve kontaklar dışında, temas edilen yüzeyi ve dış yüzeyi yalıtkandır. En çok topraklı modeli tercih edilmekle beraber topraksız modelleri de mevcuttur.

Sıva üstü priz: Dış çerçevesi sert PVC madde veya bakalit malzemeden, kontak yuvaları düzeneği ise yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemeden üretilir. Tıpkı sıva altı priz gibi enerjinin bağlanacağı kontak yuva düzeneği, yanmaz özellikli PVC ya da porselen malzemeden imal edilir. Hem dekoratif hem de çok amaçlı olmalarından dolayı son yıllarda sıva üstü prizler, yerini nemli yer prizlerine ve plastik kanal prizlerine bırakmıştır.

Antigron priz (Nemli yer): Nemli yer tesisatında kullanılan prizler; toz, nem, su, patlayıcı ve yanıcı gazlara karşı bir koruyucu içerisine alınır. Yapısı sıva altı prizlere benzer. Kullanım alanları oldukça fazladır. Yapılarının sağlam ve uzun ömürlü olması sebebiyle binalarda, ofislerde ve sanayide sıklıkla tercih edilir.

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki konut yardım paketi, prizleriniz dahil elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir,  konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Dilerseniz, Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan, “Doğalgaz Sayacı Nasıl Monte Edilir Bloğu’na geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button