Sıva Üstü Elektrik Tesisatı Malzemeleri Nelerdir?

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri, elektrik yapılarında mutlaka bulunması gereken malzemelerin en başında gelir dolayısıyla elektrik tesisatları proje aşamasında belirlenir ve ana kalemler yapı henüz inşaat aşamasındayken döşenir. Elektrik tesislerinde yer alan alıcılar ile enerji kaynağı ve kumanda araçları arasındaki bağlantı, iletkenler sayesinde kurulur.

Aktif olan devre ilk andan itibaren kablolarda çevreye tehlike oluşturabilecek enerji geçişi vardır. Bu tehlikeli durumun ortadan kaldırılması amacıyla kablolar, boru ve parçaları içine alınır, ilgili tüm tesisat ve malzemeler insanların erişemeyeceği alanlara döşenir. Bu malzeme ve ekipmanlar sıva altı elektrik tesisatı malzemeleri olarak adlandırılır.

Yukarıda belirtilen durumun yanında nihai kullanıcıların yani bizlerin elektrikten faydalanabilmesi için farklı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Priz, sigorta, kanal, kanalları taşıyan tavalar, kroşeler gibi çıplak gözle görebildiğimiz malzemeler de sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri olarak adlandırılır.

Ev elektrik tesisatında sık kullanılan sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri şunlardır:

  • Sıva üstü priz:

Dış çerçevesi sert bir PVC madde veya bakalit malzemeden yapılır. Elektriğin bağlanacağı düzenek, yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemenin içinde yer alır.

  • Seyyar kablo:

Elektrik ile çalışan cihazların kendi besleme kablolarının prizlere yetişmediği durumlarda kullanılır. Kısaca taşınabilir bu kabloların bir ucunda priz, diğer ucunda fiş bulunur.

  • Fiş:

Sıva üstü elektrik tesisatı malzemeleri arasında en çok bilinen aparatlardan biri olan fiş, elektrikli cihaz veya uzatma kablosu iletkenlerinin bağlandığı, kontakları sayesinde prizdeki elektrik enerjisinin alınmasını sağlayan araçtır. İmalatları bakımından prizlerle benzer özellikleri taşır.

  • Ampul:

Elektrik enerjisinin ışığa dönüşmesini sağlayan en temel aydınlatma gereçlerinden bir tanesidir.

  • Sıva üstü anahtar:

Sıva üstüne monte edilen, istenildiğinde el ile kumanda edilerek alıcıya giden enerjiyi açma ve kapama işine yarayan kontrol elemanıdır.

  • Aydınlatma kontrol sensörleri:

Elektrikten tasarruf etmek amacıyla günümüzde oldukça tercih edilen bu cihazlar ortamda hareket, ışık olup olmadığına bağlı olarak aydınlatmayı otomatik olarak açıp kapatan sensörlerdir.

  • Armatürler:

Aydınlatma ve dekorasyon anlamında konut ve işyerlerinin vazgeçemeyeceklerinden biri olan armatürler, floresan ampuller, akkor flamanlı ampuller ve vitrin armatürleri olmak üzere üç grupta toplanır.

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Gerek aydınlatma gerekse elektrikli aletlerin kullanımı için gereken priz, kablo gibi bağlantıların tümü elektrik tesisatının kapsamına giren konulardır. Kullanım alanı bu kadar geniş olunca, haliyle evlerimizde de sık sık elektrik tesisatına yönelik arızalar ile karşılaşırız.

Sizler de çeşitli elektrik tesisatı problemlerinizde, 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Dilerseniz, Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da “Elektrik Tesisatında Kanal ve Kroşe Nasıl Döşenir” hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button