Kalorifer Peteği Arızaları ve Çözümleri

Kalorifer Peteği Arızaları ve Çözümleri

Kalorifer Peteği Hakkında

Kalorifer peteği en genel tanımı itibariyle sıcak su ile çalışan ısıtıcı sistemlerinin bir parçasıdır. Ev ya da iş yerine uygun olarak çizilen mühendislik projesi doğrultusunda mekanın farklı bölmelerine yerleştirilen kalorifer petekleri içerisindeki sıcak suyun havaya verdiği ısıyla mevcut ortamın ısınmasını sağlar. Kalorifer petekleri kullanılan malzeme türü ve şekline göre çelik radyatörler, dökme demir radyatörler, panel radyatörler ve alüminyum radyatörler olmak üzere dört çeşide ayrılırlar.

Sık karşılaşılan kalorifer peteği arızaları

En yaygın kalorifer peteği arızalarından biri peteklerin bir kısmının yanmamasıdır. Genelde bu durumda peteklerin üst kısımları ısınıp alt kısımları ısınmaz ya da bunun tam tersi görülür. Eğer peteğin alt kısmı ısınıp üstü ısınmıyorsa kalorifer petekleri ters monte edilmiş olabilir. Eğer problem bunun tam tersi ise peteklerin temizliğiyle ilgili bir problem ya da tıkanma problemi ile karşı karşıyasınız demektir.

Yukarıda bahsedilen durum haricinde sık görülen arızalardan bazıları kombinin derecesi yüksekte olmasına rağmen peteklerin hiç ısıtmaması, en son peteğin hiç ısınmaması, kombi filtresinin tıkanmasıdır. Kombinin sürekli arızalanması ve kendi kendine sönmesi de sıkça karşılaşılan arıza durumlarından bir diğeridir. Kalorifer peteği arızalarında çözüm için en kısa süre içerisinde işinde uzman, deneyimli kişilerle ve firmalarla iletişime geçmek hem zaman hem de para tasarrufu olarak sizlere geri dönecektir.

Kalorifer peteği çürümelerini önlemek için yapılması gerekenler

Kalorifer peteği çürümesini önlemek için alınabilecek tedbirlerden bir tanesi peteklerin üzerine ıslak veya nemli bez ya da havlu gibi tekstil ürünlerinin asılmamasıdır. Peteklerin içerisindeki suyun boşaltılıp uzun süre bekletilmemesi gereklidir. Bu durum boşalan peteklerin ve boruların içi oksijenle temas ederek paslanmaya sebep olacağından bu durum dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

Kalorifer peteği bakımı neden önemlidir?

Aniden bastıran soğuk kış günlerinde evde kötü bir sürpriz yaşamamak için petek bakımlarının düzenli periyotlarla yaptırılması ve temizlenmesi çok önemlidir. Peteklerin bakımının ve temizliğinin düzenli olarak yaptırılması hem ısı kaybını hem de maddi kayıpları önler.

Zira bakımı ve temizliği yapılmayan peteklerden randıman alınamayacağı için kombiyi hangi seviyeye getirmiş olursanız olun kalorifer petekleri efektif bir biçimde ısınmaz, haliyle odayı ya da evi ısıtmanız daha maliyetli bir hale gelir.

Üstelik olası arızalarda hem soğukta kalmış hem de fazla enerji sarf eden peteklerden dolayı ödediğiniz yüksek meblağlı faturaların yanı sıra ekstra tamirat faturası ile de karşılaşmış olursunuz.

Bir diğer önemli nokta da kalorifer peteklerinin ömrüdür. Yılda bir kez yaptıracağınız bakım ve temizleme işlemi sayesinde peteklerdeki devridaim yapan suyun kir ve kireç tutmasını önleyerek kalorifer peteğinin ömrünü uzatmış olursunuz.

Kalorifer peteği arızalarında da Tur Assist yanınızda!

Tüm ısıtma sistemlerinde olduğu gibi kalorifer peteklerinde de zaman zaman aksaklıklar yaşanabilir. Kalorifer peteği ve diğer su tesisat sisteminizde karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunda 0850 202 47 99 telefon numarasından çağrı merkezimizi 7/24 arayabilirsiniz.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, tesisat hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz ya da tesisatturkiye.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button