Elektrik Tasarrufu Nedir? Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

elektrık-tasarrufu-yaomak-

Son yıllarda elektrik faturalarına gelen zamlar, birçok bireyi elektrik tasarrufu yapmaya yönlendirdi. İşi daha az enerji kullanarak yapmayı temel alan elektrik tasarrufu ile faturalarınız ile birlikte daha yaşanabilir bir dünya için de önemli bir adım atabilirsiniz. Peki elektrik tasarrufu nedir, elektrik tasarrufu nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Elektrik tasarrufu nedir?

Elektrik tasarrufu üretim ve iş gücünde herhangi bir azalma yaşanmadan, tüketilen elektrikten tasarruf etmek, kullanılan enerjiyi israf etmemektir. Sosyal refahı engellemeden ve üretimdeki kaliteyi geriye çekmeden elektrik kullanımını azaltmayı amaçlayan elektrik tasarrufu sayesinde dünyanın önemli bir sorununa daha bilinçli yaklaşılabilir, bir yandan da elektrik faturası ödemelerinizde rahat bir nefes alabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Evinizde ya da iş yerinizde kolay yöntemler ile rahatça elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. İşte elektrik enerjisini daha verimli kullanabilmeniz için uygulayabileceğiniz elektrik tasarrufu yöntemleri:

1 . Enerji tasarruflu ampul kullanın!

Enerji tasarruflu ampuller standart akkor ampullerden daha az olarak akkor ampullerin beşte biri kadar enerji tüketirler. Ayrıca yine standart akkor olanlara göre 10 kat daha uzun ömürlüdüler, sık kullandığınız ya da ışık ihtiyacı fazla olan odalarda tasarruflu ampuller kullanarak tükettiğiniz elektrik miktarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

2 . Bilgisayarlarınızı fişte unutmayın!

Kapatılmamış olan bilgisayarlar en düşük performansta çalışıyor bile olsa elektrik tüketmeye devam eder. Buna televizyon, müzik seti gibi elektrikli aletler de dahildir. Bilgisayar ya da televizyon ile işiniz bittikten sonra mutlaka tamamen kapatın ve fişini çekin.

3 . Beyaz eşya ve küçük ev aletleri enerji sınıflarına

elektrık-tasarrufu

 dikkat edin!

Beyaz eşya ya da küçük ev aleti satın alırken enerji sınıfına dikkat ederek, A+, A ve B gibi yüksek verimli ürünlere yönelin. Bu tip ürünler düşük verimli ürünlere göre biraz daha pahalı olabilir ancak size uzun vadede büyük oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

4 . Işıkları kapatmayı unutmayın!

Eğer evden ya da evin bir odasından çıkıyorsanız ışıklarını kapatmayı unutmayın. Gerekmedikçe ışıkları yakmayın ve gün ışığından daha fazla faydalanmaya çalışın.

5 . Buzdolabına dikkat edin!

Evlerde elektriğin % 15’lik kısmını buzdolapları harcar. Buzdolabı satın alırken mutlaka A+ satın almaya çalışın. Buzdolabının kapağını gerekmedikçe açmayın ve eğer kapak yıpranmış ve sağlıklı kapanmıyorsa mutlaka kontrol ettirerek bakımını yaptırın. Ayrıca buzdolabına gereksiz eşyalar koymak elektrik tüketimini artıracağı için mümkün olduğunca ihtiyacınız olan ürünleri yerleştirin.

6 . Fırın deyip geçmeyin!

Büyük bir fırını eksik kapasiteyle kullanmak yerine, küçük bir fırını tam kapasiteyle kullanmak elektrik faturalarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca fırının yemeklerden önce ve yemeklerden sonra gereksiz olarak çalışması ciddi bir elektrik israfına sebebiyet verir.

7 . Bazı ufak elektrikli ev aletleri tüketim anlamında hiç te ufak değil!

Elektrikli sıcak su ısıtıcıları ile ihtiyaç duyulan miktar kadar su ısıtmak, saç kurutma makinesini mümkün olduğu kadar efektif kullanmak gözle görülür bir tasarruf yapılmasına yardımcı olur. Ütü, saç kurutma makinesi, kettle, elektrikli süpürge gibi bazı ufak elektrikli ev aletleri küçük olmalarına rağmen çok daha fazla elektrik tüketirler!

Tur Assist Elektrik Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Tur Assist elektrik tesisatınızla ilgili oluşabilecek sorunlarda da yanınızda!

1996 yılından beri, sağladığı asistans hizmetleriyle hayatı kolaylaştıran Tur Assist, bireysel müşterilerinin beğenisine sunduğu  konut yardım paketiyle evinizdeki elektrik tesisatı ile ilgili bütün problemlerde sizi alanında uzman kişilere yönlendirir

Dilerseniz, Elektrik Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da “Mutlaka Bilmeniz Gereken Elektrik Tesisatı Gereçleri” hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button