Sıhhi Tesisat Nedir?

sıhhı tesısat

Yapıların ihtiyaç duydukları depolama, ısıtma, su temini, basınçlandırma ve dağıtım, pis su atımı, atık su arıtımı, yağmur suyu tahliyesi ve yangın söndürme gibi konuları içeren tesisat alanına sıhhi tesisat denir. Bu tanıma bakıldığında sıhhi tesisat insanların sağlıklı bir şekilde yaşamaları ve çalışmalarını sağlamada azımsanmayacak bir öneme sahiptir.

Sıhhi tesisat binaların en önemli donanımlarından biridir, dolayısıyla sürecin mutlaka bu işte ehliyetli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde zaman geçtikçe oluşacak bir su kaçağı bile binanın hasar alasına, binada bulunan kişilerin maddi ve manevi kayıp yaşamalarına yol açar. Söz gelimi, temiz su tesisatının 25 mm boru çapına, pis su tesisatının da daire sayısına bağlı olarak 100’lük 125’lik 150’lik 200’lük 250’lik boru çaplarına sahip olması gerekmektedir yine aksi halde yanlış çap kullanımı tıkanıklıktan, gürültü problemine kadar birçok sıkıntıya sebebiyet verecek potansiyele sahiptir.

Modern bir sıhhi tesisat sistemi aşağıdaki gerekliliklere ihtiyaç duyar:sıhhi tesısat

• Sıhhi tesisat sisteminde basınç yönünden uygun bir sistem kurulması önemlidir.
• Cihaz sayısına ve gerekli hallerde suyun depolanmasına ayrıcalık verilmelidir.
• Yapı sakinlerine hijyen kriterlerine uygun, temiz su sağlanmalıdır ve temiz suya herhangi bir atık ya da sıvının karışması önlenmelidir.
• Sıhhi tesisatın kabul edilebilir bir tesisat ömrüne sahip olması için boru ve donatım malzemelerinin kaliteli ve uygun ürünlerden seçilmesi gerekir.
• Pis su drenaj sistemi tıkanma ve kirlenme yapmayacak şekilde yapılmalı, uygun bir bakım sayesinde katı madde birikimlerinden korunmalıdır.
• Temiz su ve pis su sistemleri uygun ve güvenilir ayırma, yalıtım ve havalandırma sistemine sahip olmalıdır.
Yapıların sıhhi tesisat bölümlerinde mühendisler önemli role sahiptirler. İşinde uzman tesisat mühendisleri yapının sıhhi tesisat projelerinin ön hazırlığını gerçekleştirmeli ve yine işinde uzman mimarlar ile mimari projeler üzerinde çalışarak boru geçiş yerleri ve cihaz yerleşimi konularında anlaşmaya varmalı, yapıyı bu sonuçlara uygun bir şekilde tesis etmelidir.

Temiz suyun bina içerisinde kullanım yerlerine sağlıklı bir şekilde gitmesini, aynı şekilde kirli ve pis suyun güven içinde bina dışına çıkarılmasını sağlayan sıhhi tesisat, insan sağlığı için son derece önemli konular arasında yer alır. Günümüzde şehirleşme ile birlikte ihtiyaçların artmasıyla birlikte önemi de artan tesisatçılık; çağın gereksinimlerine uygun şekilde araç, gereç ve tekniklerini de geliştirerek insana ve doğaya en uygun ve güvenilir tesisat hizmetini sunmaktadır.

Tur Assist Su Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evlerdeki su tesisatları, kullanıma uygun temiz suyun musluklara gelmesini sağlayan temiz su tesisatları ve atık suların kanalizasyona ulaşmasını sağlayan kirli su tesisatlarından oluşur. Gerek eski gerek yeni evlerde sık sık tesisat arızaları ile karşılaşırız.

Tur Assist tarafından size sunulan konut yardım paketleri, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik  konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Dilerseniz, Soğuk Su Tesisatı Arızaları hakkında da bilgi alabilir ya da Su Tesisatı Kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button