Klimanın Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Klimaların Elektrik Bağlantısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kombi, aspiratör, elektrikli termosifon, klima gibi cihazlar çalışmak için ihtiyaç duydukları enerjiyi besleme kat panosundan direkt olarak bağlantının yapılacağı yere kadar gelen 3×2.5 mm2 NYA priz hatlarından alır.

klimanın elektrik bağlantısı nasıl yapılır

Klimanın elektrik bağlantısı nasıl yapılır?

Kablo Çekimi

Öncelikle yönetmeliklere uygun olarak klimanın yeri belirlenir. Ardında da kat panosu, buat ve prizin yeri tespit edilir. Klimanın kullanım yerinde, kullanmaya engel bir durum olmadığından emin olunur. Ayrıca iç ünitenin yerden en 2.3 metre yüksekliğe monte edileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bağlantı yeri ile kat panosu arasına sıva altı boru döşenir. Boru içerisinden bir susta aracılığıyla 3×2.5 mm2 NYA kablo çekilir. Çekilecek olan kablolar kılavuzdan ayrılmayacak şekilde bağlanır. Kablolarda kat panosu, buat ve cihaz için gerekli bağlantı payı bırakılır. Çekilen kabloyla kat panosu, buat ve prizin bağlantıları yapılır. Buat bağlantılarında eklerin, birbirinden ayrılmayacak şekilde olduğundan emin olunur.

Kabloyla priz bağlantısının yeteri kadar sıkı yapılması dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Bununla birlikte süreç esnasında cihazın gücüne uygun amperde sigorta seçilmesi önem arz eder. Kat panosunda, sadece besleme hattından gelen faz kablosu sigortaya bağlanır.

Kablonun Cihaz Bağlantısı:

Kablo cihaza bağlanırken klima iç ve dış ünitelerinin, bağlantı terminal numaraları ve kablo renklerinin aynı olmasına dikkat edilir. Klimanın faz, nötr ve toprak bağlantılarının şebekeden gelen doğru kutuplara yapılması gerekir. Bağlantı terminallerindeki klemensler, kablolar çıkmayacak kadar sıkılır. Ardından cihazın topraklaması yapılır. Klimanın gücüne göre tüm elektrik bağlantılarını bir anda devre dışı bırakabilecek bir devre kesici monte edilir. Yine güvenlik kapsamında cihaz beslemesini gerekli durumlarda kesecek sigorta bağlantısı yapılır. Montaj tamamlanınca tüm elektrik sistemi kısa devre, sigorta atması, ters faz bağlantısı, topraklamanın sürekliliği ve topraklama direnci bakımından dikkatlice kontrol edilir.

Klimanın Elektrik Bağlantısı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Klima cihazına bağlantı yapılacak kablo kesitinin uygun olması önem arz eder. Enerji alınan yer ile klima arasına devre kesici şalter yerleştirilmesi bir diğer önemli husustur.  Klemenslerin ucunda, açıkta, iletken kablo bulundurulmaz. Klemensler sıkılırken bakır iletkenin deforme olmamasına özen gösterilir. Cihaz topraklaması ve kat panosu bağlantısı özenle gerçekleştirilmelidir. Klimanın garanti kapsamından çıkmaması için yetkili servis gelmeden cihaza elektrik verilmez.

Unutmayın, elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı bir elektrikçi ekibi gönderir.

www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından su, kalorifer tesisatı arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

“Klimanın Elektrik Bağlantısı Nasıl Yapılır?” yazısından Elektrik Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan Tesisat Blogu’na geri dönebilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.