Petek Neden Hava Yapar? Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır? | Tur Assist

Kalorifer Peteği Neden Hava Yapar? Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

Isıtma tesisatlarında en sık görülen problemler, radyatörlerin tamamen ya da parsiyel olarak ısınmaması ve radyatörlerden gelen seslerdir. Bu iki temel problem de sistemin hava yapmasından yani radyatördeki suyun içinde hava bulunmasından kaynaklanır.

Kalorifer peteği neden hava yapar?

Isıtma sisteminde su eksildiğinde ilave edilen su hava yapar. Yani hava eksilen suyun yerini alır. Özellikle ısıtma sistemi ilk defa suyla doldurulurken tesisat içerisindehava, çıkacak bir yer bulamadığından belirli noktalara sıkışır ve orada suyun geçişine izin vermez.

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Radyatörün havası alınmazsa ne olur?

Evlerimizdeki radyatörlerde biriken hava boşaltılmadığı zaman ısıtma tesisatındaki su, radyatörlerin her noktasını homojen olarak dolaşamaz. Sıkışan hava belirli noktalarda suyun geçişine izin vermez. Dolayısıyla radyatör yüzeyinin bir kısmı ısınırken, diğer bir kısmı soğuk kalır. Radyatörün üstünde elinizi gezdirdiğinizde üst kısımlarının ısınmadığını veya bir tarafın sıcakken diğer bir tarafın soğuk olduğunu tespit ediyorsanız bu durum radyatörünüzde hava olduğunu ifade eder.

Kalorifer peteğinin havası nasıl alınır?

Önce radyatörün altına koymak için derince bir leğen getirin. Ardından purjör üzerindeki plastik parçayı sağa doğru döndürerek aşağı konuma getirin. Hava ile beraber su da çıkacağından gerdiğiniz leğeni purjörün altına çekin. Isıtma cihazının açık olduğundan emin olun. Sistemin çalışması, suyun sıcak olması basınç oluşturarak radyatör içerisindeki havanın dışarıya çıkmasını sağlar.

Radyatör içerisindeki hava tamamen çıktığı zaman havanın dışarı çıkarken çıkardığı ses kesilecek ve purjörden sadece su gelecektir. Bu durumda purjör anahtarı ile purjörü kapatın, ısıtma sisteminde su azalmışa su takviyesi yapın.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, kalorifer tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Kalorifer Tesisatı Hakkında Bilgi, İpucu Ve Önerilerimizi öğrenebilir ya da termostatik vana hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: