Lavabo Nedir? Lavabo Nasıl Monte Edilir?

Lavabo Nedir? Lavabo Nasıl Monte Edilir?

Lavabo Nedir? Kusursuz Bir Deneyim İçin Lavabo Nasıl Monte Edilir?

Lavabo üzerinde bulunan musluklar ile ellerin, yüzün ya da bulaşık gibi nesnelerin yıkanmasına olanak tanıyan çukur şeklindeki bir nesnedir. Latince’de yıkamak anlamına gelen lavare fiilinden türeyip Fransızca’ya girmiş oradan da aynı şekliyle dilimize girmiştir.

Lavabo, sıhhi tesisat malzemelerinden biri olup günlük yaşamımızın adeta vazgeçilmezlerindendir. Tüm sıhhi tesisat malzeme ve sistemleri gibi sorunsuz bir biçimde kullanılması doğru ve standartlara uygun montaj işlemi ile yakından ilişkilidir.Lavabo Nedir? Lavabo Nasıl Monte Edilir?

Ayaklı, ayaksız ya da yarım ayaklı olarak üçe ayrılan lavabolar monte edilirken aşağıdaki hususlara uyulması önem arz eder.

  • Ölçüler monte edilen alanın tamamlanmış haline göre alınır. Yarı inşaat esnasında alınan ölçüler ileride sıkıntı çıkartır.
  • Duvar ya da fayanslara temas eden kısım çabucak kuruyup sertleşen veya hızlı bir biçimde donma özelliğine sahip alçı, çimento ve benzeri kimyasallar ile sabitlenmelidir.
  • Montaj esnasında parçanın terazisine dikkat edilmeli, üretim esnasında verilen eğim bozulmamalıdır.
  • Uygun montaj elemanları, uygun ekipman ve uygun malzeme kullanılması önem arz eder. Standartların dışında kullanılan her madde ileride sorun yaşanmasına sebep olur.
  • Metal vidalı bağlantıların koruyucu kılıflarla kullanılması seramiğin zarar görmemesi adına önem arz eder.
  • Montaj ölçülerine ve fabrika üretim değerlerine %100 uyulması şarttır.
  • Yetişkinler için standart bir lavabonun zeminden yüksekliği 800 mm olmalıdır. Su bataryalarının su akış ağzı ile lavabo üst seviyesi arasındaki mesafe 140–180 mm arasında olmalıdır.
  • Zeminden yükseklik 6–14 yaş arası çocuklar için 700–750 mm, daha küçük çocuklar için de 580–620 mm arasında değişir.
  • Lavabonun ön tarafında ise bir yetişkinin rahatça kullanabileceği kadar bir alan olması önem arz eder.

Tur Assist, 1996 yılından bu yana Su Tesisatı, Elektrik Tesisatı, Doğalgaz Tesisatı, Kalorifer Tesisatı, Tıkanıklık Açma, Çilingir Hizmetleri, Cam Hizmetleri, Petek Temizliği, Su Kaçağı hizmeti gerektiren on binlerce olaya anında müdahale etmiştir. 500’e yakın çağrı operatörü ve binlerce hizmet birimiyle tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetler vermektedir. Şimdi bizi yakından Tanıyın!

Musluk hakkında bilgi alabilir ya da Su Tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button