Banyo gideri neden tıkanır? Nasıl açılır? | Tur Assist

Banyo Gideri

Banyomuzu temizlerken kirli suyun akması, banyo gideri sayesinde mümkün olmaktadır. Bu anlamda banyo gideri için banyomuzun çöp kutusudur diyebiliriz. Ancak her çöp kutusu gibi banyo gideri de dolar ve dolan giderin temizlenmesi gerekir. Peki bu temizlik nasıl yapılır veya başka bir tabirle banyo gideri nasıl temizlenir?

Banyo gideri

Banyo gideri

Banyo gideri nasıl ve neden tıkanır?

 • Özel olarak sizin banyonuzun gideri değil yaşadığınız binanın pis su gideri tıkanabilir ve bu durum sizin banyonuza da yansıyabilir.
 • Banyoda kullandığınız kişisel temizlik ürünlerinin parçaları yani inorganik atıklar (örneğin tıraş bıçağındaki koruyucu kağıtlar) gideri tıkamış olabilir.
 • Kalitesiz veya çok eski bir gider hattı zaman içerisinde deformasyona uğrayarak tıkanıklığa sebebiyet verebilir.
 • Organik atıklar, örneğin saç ve sakal atıkları zamanla birikip tıkanıklığa yol açabilir. Sık dökülen uzun saçlar, düzenli sakal tıraşı olmak veya tüy döken bir evcil hayvan bir süre sonra banyo giderlerinin tıkanmasına yol açabilir.

Oluşan tıkanıklığı temizleme yolları

Öncelikle banyo tıkanıklığını, tıkanıklık derecesine göre ayırmakta fayda var. Çünkü problem geçici bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa uygulanacak yöntemler daha basit olup çoğunlukla ev halkı tarafından kolayca uygulanabilmektedir. Ancak ciddi bir tıkanıklık söz konusu ise basit yöntemler sorunu gidermeyeceğinden profesyonel bir yardım alınması yerinde bir karar olacaktır.

Hafif tıkanıklar karşısında evde uygulanabilecek yöntemler

Lavabo tıkanıklığı ile gider tıkanıklığının oluşma sebepleri ve birbirine benzediğinden lavabo tıkanıklığı için kullanılan formül ve ürünler banyo gideri için kullanılabilir. Bu ürün ve yöntemler şunlardır;

 • Kostik kullanarak gideri açmak
 • Toz lavabo açıcı kullanılarak gideri açmak (elimizdeki tozu gidere boşaltarak hemen ardından birkaç litre
  Banyo gideri

  Banyo gideri

  kaynar su dökmek.)

 • Jel lavabo açıcılar ile banyo gideri açmak (elimizdeki jel açıcıyı gidere boşaltarak hemen ardından birkaç litre kaynar su dökmek)
 • Pompa kullanmak
 • Bir tel askı yardımıyla yüzeye yakın tıkanıklıkları gidermek

Yukarıda detaylandırılan öneriler gider açma konusunda hemen hemen herkesin bildiği ve çok sık uygulanan yöntemlerdir. Ancak bu yöntemleri çok sık uygulamanın da bazı sakıncalar yarattığını hatırlatalım. Söz gelimi, asit bazlı kimyasal bileşimler içeren bu ürünler, zamanla gider hattınızda kalıcı sorunlar oluşturabilir. Örneğin derz ve fayansların zamanla deforme olması alt komşunuzun tavanında bir su kaçağı problemine sebebiyet verebilir.

Kalıcı tıkanıklıklar için profesyonel yardım alın!

Yukarıdaki yöntemler ile banyo gideri veya diğer alanlardaki tıkanıklıkları gideremiyorsanız yapmanız gereken tek şey profesyonel yardım almaktır. Söz gelimi, Türkiye’nin her yerinden 7/24 ulaşabileceğiniz Tur Assist, sunduğu @Home konut yardım paketleri ile sizi tesisat konusunda profesyonel ekiplere yönlendirir, size de sadece evinizin keyfini sürmek kalır.

Üstelik tüm Türkiye’de garantili bir biçimde hizmet veren Tur Assist, sunduğu @Home konut yardım paketleri ile çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz.

Su tesisatı kategorisine geri dönebilir ya da Pis Su Pompası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: