Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 4 Basit Yöntem

klozet tıkanıklıgı

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Herhalde tıkanıklık problemi ile uğraşan birçok kişi klozet tıkanıklığı nasıl açılır sorusunu kendine ya da çevresine sormuştur. Bu sevimsiz problem hemen hemen herkesin başına gelir. Günümüzde klozet tıkanıklığını açmak, teknolojik gelişmeler sayesinde çok kolay. Artık kalıcı tıkanıklıklar, teknolojik aletler sayesinde kolayca gideriliyor.

Öte yandan kullanım hataları yüzünden oluşan geçici tıkanıklıklar da sıklıkla yaşanan problemler arasında yer alır. Günlük hayatta klozetlerin atık su sistemlerine gönderemeyeceği pek çok şey klozete atılır ve bu durumbize geçici tıkanıklar olarak geri döner. O yüzden olası tıkanıklıklara karşı alınması gereken ilk önlem klozetlerin amacına uygun olarak kullanılmasıdır.

Gelelim tıkanıklık problemi ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gerekenlere. Tüm çabalara rağmen herhangi bir sebeple klozet tıkanırsa ne yapılması gerekir? Geçici tıkanıklıklar söz konusu olduğunda, klozet tıkanıklığı nasılklozet tıkanıklıgı açılır?

Klozet tıkanırsa ne yapmalı?

Klozet tıkandığı zaman klozetteki su ve artıkların aktarılmadığını ya da kısa sürede geri geldiğini fark edersiniz. Bu durumda yalnızca bir kez sifonu çekin ve suyun gidip gitmediğini dikkatlice kontrol edin. Eğer su hiç gitmiyorsa klozet tamamen tıkanmıştır. Tekrar sifonu çekerek klozette biriken su miktarını artırmayın.

Sifonu çektiğinizde, su yavaş yavaş gidiyorsa işiniz daha kolay. Muhtemelen aşağıda sizlerle paylaşacağımız öneriler tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Klozet tıkanıklığını gideren yöntemler

Marketlerden satın alabileceğiniz kimyasal açıcı ürünleri deneyebilirsiniz. Genellikle bir paketi döktükten sonra üzerine kaynar suyu ilave ettiğinizde tıkanıklık azalacak veya tamamıyla kaybolacaktır.

Tuvalet tıkanıklıkları için dizayn edilmiş geniş pompalar aracılığıyla tıkanıklığı giderebilirsiniz. Pompanın tüm gideri kaplayacak şekilde uygulanması önem arz eder. Çoğu zaman, aşırı bir kuvvet sarf etmeden, doğru bir basınçla 3-5 kere pompalamanız tıkanıklığın açılmasını sağlayacaktır.

Yukarıdaki önerilere ek olarak herhangi bir nalbur veya hırdavatçıdan satın alabileceğiniz gider açma telini de kullanabilirsiniz. Teli kullanırken mutlaka büyük bir plastik eldiven kullanın. Teli açarak klozetin giderine doğru yavaşça ittirin ve teli hafif hafif ilerleterek tıkanıklığa ulaşana kadar devam edin. Tıkanıklığı tespit ettiğiniz yerde hafifçe teli sağa sola döndürün. Tıkanıklığa sebep olan cisimlere ulaştığınızda dairesel hareketlerin yanı sıra teli hafifçe ileri geri hareket ettirerek yabancı maddeleri çıkartmaya çalışın.

Gider açma teli bulamadığınız durumlarda, aynı işlemi bir tel askı aracılığı ile de yapabilirsiniz. Bu durumda askıyı açarak tuvalete girecek şekle getirmeniz gerekmektedir. Her iki aleti kullanırken sert hareketlerin tesisat sistemine zarar verebileceğini unutmayın!

Yukarıdaki tüm yöntemlere ek olarak 1/2 litre sirke ve bir çay bardağı karbonat ile kimyasal bir tepkime yaratabilirsiniz. Karışımı tuvalete boşaltın ve kısa bir süre bekleyin, ardından tuvalete en az yarım kova sıcak su dökün. Kovayı biraz yukarıda tutarak klozete dökmeniz sorunun tek seferde hallolmasına yardımcı olacaktır.

Tur Assist Gider Tıkanıklığı açan ekipler tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evlerde rastlanan en can sıkıcı sorunlardan biri de lavabo ya da tuvaletlerde yaşanan tıkanıklık sorunlarıdır. Gerek yaydıkları kötü kokuyla gerekse ortaya çıkan hijyen problemleriyle ciddi boyutlara ulaşabilen tıkanıklık sorunlarının kısa süre içinde çözüme kavuşturulması oldukça önemlidir.

Günümüz teknolojileri sayesinde tıkanıklığın nerede olduğunu bulmak için bütün tesisatı kırmak yerine çok daha pratik ve modern yöntemler uygulanmaktadır. Tıkanıklık yerini kullandıkları özel sistemlerle tespit eden Tur Assist uzmanları, tesisatın tamiratını en az kırma işlemiyle gidererek konuyu kısa zaman içinde çözüme kavuşturabilmektedirler.

Asistans hizmetleri dendiği zaman akla gelen ilk firma olan Tur Assist, tuvalet tıkanıklığı açma dahil her türlü tesisat probleminizde 7/24 yanınızda üstelik Türkiye’nin her noktasında.

“Tıkalı Klozet Nasıl Açılır? Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınır?”  yazımızı okuyabilir ya da Tıkanıklık Açma kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button