Sıhhi Ne Demek? | Tur Assist

Sıhhi Ne Demek?

Sıhhi, kelime olarak sağlıkla ilgili, sağlığa yarar anlamına gelir. Bu anlamda sıhhi tesisat olarak tanımladığımız sistem hijyenik tesisat olarak da düşünülebilir. Son yıllarda karşımıza çıkan hijyenik kelimesini ise duymayanımız yoktur. Hijyenik, adeta insanlara güven veren sağlığı ve temizliği işaret eden bir ifade haline gelmiştir. Aslında bu kelimenin karşılığı, bizde yıllardan beri kullanılmasına rağmen çoğumuz aralarındaki ilişkiyi fark etmemişizdir.

Hijyenik kısaca sağlıklı, temiz, sağlık kurallarına uygun anlamlarına gelir. Peki o zaman sıhhi ne demek ve aralarındaki ilişki nedir diyenlere hemen cevap verelim. Sıhhi, kelime olarak sağlıkla ilgili, sağlığa yarar demektir.

Aslında, kısaca yapılarda temiz ve atık su veya ısınma ile ilgili donanım olarak tanımladığımız sıhhi tesisat bir anlamda hijyenik tesisat olarak da düşünülebilir.

Sıhhi Ne Demek

Sıhhi Ne Demek

Sıhhi tesisat ne demek?

Yaşam mekanlarında temiz suyun sağlıklı bir şekilde kullanım alanlarımıza kadar iletilmesini, tuvalet suyu gibi atık suların da toplanarak bina dışına çıkarılmasını sağlayan boru ağına sıhhi tesisat denir. Aslında sıhhi tesisat insanlık tarihinde muazzam bir çalışma altyapısını temsil eder. Kökeni M.Ö. 5.000’li yıllara kadar dayanan bu sistem, o yıllarda bile bakır su borularından faydalanmıştır.

Sıhhi tesisatçı ne demek?

Yukarıda bahsedilen boru ağını ve buna bağlı sistemleri yapan, tamir eden ve bakımını gerçekleştiren kişilere ise sıhhi tesisatçı denir. Şehirleşme ve günümüzdeki modern hayat, değişen ihtiyaçlarla birlikte tesisat ve tesisatçılığın önemini artırmıştır. Dolayısıyla sıhhi tesisatçılık alanındaki ilerleme de, şehirleşmeye paralel olarak 19. yüzyıldan sonra gerçekleşmiştir.

Günümüzde, belgesi olmayanların sıhhi tesisat yapması ya da onarması çok büyük problemlere yol açabilir. Temiz olmayan suların insan sağlığı için tehlike oluşturduğu hepimizin malumu. Atık suların kullanım suyuyla karışması ya da atık suların gerektiği gibi tahliye edilememesi tifo, kolera, para tifo, koli basilli ve amipli dizanteri, mide ve bağırsak iltihabı, karaciğer iltihabı gibi birçok tehlikeli hastalığa sebebiyet verebilir.

Çoğumuzun bilmediği veya önemsemediği filtrasyon süreci birçok aşamadan oluşan, direk insan sağlığı ile ilintili hayati süreçtir. Bugün ozon, klor, kireç gibi basit bir dezenfeksiyon sürecine tabi olmayan bir şehir suyunun insan sağlığı açısından ne kadar tehlikeli olabileceği bilim adamları tarafından da araştırılmaktadır.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketi, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketini, www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca incelenebilir. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Su Tesisatı kategorisine gidebilir ya da Temiz Su Tesisatı Standartları ve Tesisat Arızalarının Sebepleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


TUR ASSIST TIKANIKLIK AÇMA FİYAT KARTELASI


Hizmet Türü

İşlem Süresi Banyo-Wc Gideri Tıkanıklık Açımı Lavabo-Yer Süzgeci Tıknanıklık Açımı Bina Ortak Gideri Tıkanıklık Açımı Yetersiz Eğim Kaynaklı Tıkanıklıklarda Kırım Gerektiren Durumlar (Kapama ve Malzeme Dahil)
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 140.00 TL 115.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Basit Usül (Telle Tıkanıklık Açma) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 170.00 TL 140.00 TL Telle Açma Hizmeti Yok Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Hizmet Birimi Fiyatı 1-2 saat 175.00 TL 150.00 TL 300.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Kimyasal Malzeme İle Tıkanıklık Açma (1 lt malzeme dahil) Tur Assist Satış Fiyatı 1-2 saat 210.00 TL 180.00 TL 360.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Hizmet Birimi Fiyatı) 2-3 saat 210.00 TL 175.00 TL 350.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.
Teknolojik Cihazla Tıkanıklık Açma (Tur Assist Satış Fiyatı) 2-3 saat 250.00 TL 210.00 TL 420.00 TL Ekspertiz Çalışması Yapılır. Tur Assist bilgisi ve müşteri onayı ile işlem yapılır.