Cam Kırılmasına Nasıl Müdahale Edilmeli?

kırık cam tamırı

Evde Cam Kırılması Durumunda Ne Yapılır?

Evde cam kırılması hepimizin karşılaştığı can sıkıcı bir durumdur. Çeşitli nedenlerle evinizdeki camlar çatlayabilir ya da kırılabilir. Örneğin, sokaklarında çocukların top oynadığı bir mahallede yaşıyorsanız böyle bir durumla sık sık karşılaşabilirsiniz ya da şiddetli bir fırtına veya alçaktan geçen bir uçak nedeniyle camlarınız kırılabilir. Böylesi durumlarda kalıcı olarak yeni bir cam taktırmak bazen hemen mümkün olmayabilir. Hava şartları elvermeyebilir ya da camınız gece vakti kırılabilir.

Kendiniz evinizde geçici ve hızlı bir çözüm üretebilirsiniz böylece yetkili personel gelene kadar kendinizi güvende hissederseniz. Hem böcek gibi zararlı haşerelerin evinize girmesini engellemiş hem de olumsuz hava koşullarından korunmuş olursunuz.  kırık cam tamırı

1- Öncelikle kendi güvenliğiniz için önlem alın

Her evde bu gibi durumlar için güvenlik amaçlı giyilen tamir eldivenleri ve bir tamirat çantası bulunmalıdır. Evinizde cam çatladığında veya kırıldığında öncelikle güvenlik eldivenlerinizi giymelisiniz. Bu eldivenler sizi kesiklerden ve yaralanmalardan koruyacaktır. Kırılan camı dikkatle inceleyin. Eğer camınız sadece çatlamışsa ve hiçbir kayıp parçası yok ise, çatlamış bölgeyi çok hassas bir şekilde kontrol edin. Çatlayan bölgedeki camların düşüp düşmeyeceğini gözlemleyin.

2- Cam sağlamsa, bantla yapıştırmayı deneyin

Eğer cam, düşmeyecek şekilde çatlamışsa, bir koli bandı yardımıyla sağlamlaştırabilirsiniz. Öncelikle mümkünse çerçevenin tam tersi yönünde bantı yapıştırın. Bantı yapıştırırken içeride hava kabarcığı kalmaması için tırnağınızla düzeltin. Camın hem içine, hem de dışına aynı uygulamayı yaparak çatlak bölgeyi sağlamlaştırın.

3- Şeffaf bir tırnak cilası işinize yarayabilir

Camın üzerinde küçük delikler varsa, yakın bölgede cam parçasını bulmaya çalışın. Eğer çok küçük delikler varsa, şeffaf bir tırnak cilası ile o bölgeleri kapatmayı deneyebilirsiniz. Ojeyi uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Çok küçük delikleri kapatana kadar bu işlemi devam ettirebilirsiniz.

4- Kırık parçaları uzaklaştırın

Kırık bölgede kayıp cam parçaları varsa ve delikler bantla ya da ojeyle kapatılamayacak kadar büyükse, bu durumda kırık parçaları dikkatlice pencereden uzaklaştırmalısınız. Camdan boşalan alanı ölçerek evde bulacağınız karton, plastik veya benzeri bir panel ile kapatarak maksimum güvenliği sağlamaya çalışın.

5- Pencereyi kaplayın

Kaplayacağınız malzemeyi pencerenin ölçüsüne göre makasla kesin. Kaplama için sağlam bir çöp torbası kullanabilirsiniz. Koli bandı yardımıyla paneli çerçeveye yapıştırın. Koli bandı bulamadıysanız bir zımba tabancası da kullanabilirsiniz. Eğer olabilirse, pencerenin dışına ayrıca bir panel yapıştırabilirsiniz.

Sizler de ; Cam Hizmetleri, Doğalgaz Tesisatı, Su Tesisatı ihtiyaçlarınızda Tur Assist güvence ve kalitesini tercih ederek güvenilir ve kaliteli hizmete erişim sağlayabilirsiniz.

“Evde cam kırılması durumunda ne yapılır?” yazımızdan Cam Hizmetleri kategorisine gidebilir ya da “İyi Bir Camcı Arıyorsanız da Cevabı Tur Assist” Blogu’na geri dönüş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button