İyi Bir Camcı Arıyorsanız da Cevabı

İyi Bir Camcı Arıyorsanız da Cevabı

İyi Bir Camcı Nasıl seçilir?

Camcı, çeşitli yüzeylerdeki camları kesme, kaldırma, monte etme işlerini yapan usta kişidir. İyi bir camcı, pencere, kapı, duş kabini, mağaza vitrini, tavan, masa gibi cam bulunan çok çeşitli yüzeylerde çalışabilir kabiliyette olmalıdır. Dikkat ve hassasiyet gerektiren bu meslek kolunda çalışanlar, teknik çizim ve planları okuyabilme bilgisi, el becerisi ve pratik yeteneklerinin yanı sıra, cam ölçmek için gereken hassas ölçüm aletlerini kullanabilecek donanımda olmalıdırlar.

Camcının sorumlulukları ve yetenekleri

İyi bir camcı, hangi yüzeye nasıl bir cam seçmesi gerektiğini bilen kişidir. Örneğin bir dükkânın ön vitrini için gereken güvenli cam ile bir banka için gereken güvenli cam arasındaki fark gibi teknik bilgiler, iyi bir camcı tarafından kolaylıkla ayırt edilebilmelidir. Kırılmış bir camı güvenle kaldırmak için gereken keski, pense gibi aletleri kullanma becerisi de bu mesleği icra edenlerde olması gereken en önemli yetenekler arasındadır.

Bir pencerenin çerçevesindeki macunu kolaylıkla sıyırabilmenin yanı sıra, yeni bir cam monte ederken camın su ve hava sızdırmasını engelleyecek malzemeleri de bir camcının çok iyi işleyebilmesi gerekir. Bu özellikler, sonradan gelecek tehlikeleri önlemek adına son derece önemlidir. İyi bir camcı, gerektiğinde bir merdiven üzerinde veya kurulan bir inşaat iskelesi üzerinde çalışabilecek çeviklikte olmalıdır.

İyi bir usta; plastik, granit, mermer gibi camla birlikte kullanılan diğer malzemelerle de çalışmanın temel özelliklerini bilmek zorundadır. Çelik, ahşap ya da alüminyum pencere çerçevelerine veya kapılara cam montajının ayrıntılarını bilmeyen biri, iyi bir cam ustası olamaz.

Ne zaman bir camcıya ihtiyaç duyulur?

Sadece kırılma durumunda değil, farklı sorunlarda da bir camcıya ihtiyaç duyulur. Eğer pencere çerçeveleri ahşapsa ve çürümeye başlamışsa, özellikle sonbahar ve kış aylarında camın kenarlarından sızan yağmur suları ve soğuk hava, ev sakinlerini rahatsız eder. Bu yıpranmalar, sürekli nemli kalmadan, yanlış montajdan ya da yanlış boyamadan kaynaklanabilir. Zaman içinde işlevini yitiren çerçeve ve camların değiştirilmesi için vakit kaybetmeden yetkili ile temasa geçmek ihmal edilmemelidir.

Fırtına, yanlış kullanılan temizlik maddeleri gibi nedenlerle pencerelerde çatlak ve çizikler oluştuğunda camın kırılması kolaylaşacağı için yine camcıya ihtiyaç duyulur.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, tesisat hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz ya da tesisatturkiye.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button