Doğalgaz Tesisatçısı Arıyorsanız

Doğalgaz Tesisatçısı Arıyorsanız

Doğalgaz Tesisatçısı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Doğalgaz tesisatçıları, yetkili kurumlar tarafından bina girişine kadar getirilen doğalgazın konut içindeki bağlantılarını gerçekleştirirler. Doğalgaz tesisatçıları, bina içindeki projelendirmeye uygun olarak kombi, fırın gibi cihazlara gazın bağlanması için gereken montaj işlemlerinden de sorumludurlar. Bu işleri yaparken ise yetkili mühendis veya tekniker tarafından denetlenirler.

Doğalgaz tesisatçılarının sorumlulukları nelerdir?

Yetkili mühendisler tarafından hazırlanan doğalgaz plan ve şemalarını teknik olarak okuduktan sonra doğalgazın geçeceği boruların montajını yapmak doğalgaz tesisatçısının görevidir. İyi bir tesisatçı çelik hat borularını döşerken aşınmaya karşı alınması gereken önlemleri bilir ve uygular. Borular döşendikten sonra test aşamasına geçilirken gerekli teknik emniyet tedbirlerini almak da tesisatçının sorumluluğundadır. Bu testler, baca çekiç testleri, havalandırma menfezlerinin kontrolü gibi teknik testlerdir.

Döşenen ve çalıştırılmaya başlanan doğalgaz tesisatının periyodik kontrolü ve bakımları yetkili tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Doğalgazla çalışan ısıtma kazanlarının bakımı, baca gazı ölçümleri gibi konuların yanı sıra tesisatta oluşabilecek arızaların tespiti ve onarımı da doğalgaz tesisatçısının sorumlulukları arasında yer alır.

İyi bir doğalgaz tesisatçısında olması gereken kişisel özellikler nelerdir?

İyi bir doğalgaz tesisatçısı öncelikle dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır. En küçük hatada ve ihmalde ciddi tehlikelerle karşılaşılabilecek bu mesleğin mensupları, meslek liselerinin “tesisat teknolojisi” bölümünden mezun olarak “teknisyen” unvanı alırlar.

2 yıllık gaz tesisatı teknolojisi okuyanlar ise “tekniker” olarak bir üst kademede yer alırlar. Tesisatçılar, konusunda uzman makine mühendislerinin denetiminde çalışırlar. Mesleğinde iyi bir tesisatçının el becerileri gelişmiş olmalı ve bu kişi fiziksel olarak işi yapabilecek yeterlilik göstermelidir.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, tesisat hizmeti almak ya da bilgi edinmek için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz ya da tesisatturkiye.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button