Doğalgaz Açma Elemanları: Doğalgaz Vanası ve Doğalgaz Musluğu

dogalgaz vanası

Doğalgaz vanaları ve doğalgaz muslukları, tüketicilerin erişebileceği açma kapama elemanları olup, bu aparatların kullanımı ölçme ve basınç kontrol cihazları kadar komplike değildir. Söz gelimi kullanıcılar toz ve pisliklerin hassas kontrol vanalarına zarar vermemeleri için kullanılan filtre ünitelerine ya da basıncı ölçen manometrelere erişmeye ya da bir işlem yapmaya genellikle ihtiyaç duymazlar. Ancak mesken sahipleri açma kapama aparatlarını çeşitli sebeplerden dolayı kullanmak isteyebilirler.

Doğalgaz Musluğu Nedir?

Teorik olarak gaz musluğu, tesisatı açmak veya kapamak ya da bağlı bulunduğu cihazların gaz kullanımını kontrol etmek için kullanılır. Küresel musluklara benzer. Doğalgaz musluğu ile gaz ayarı yapılamaz.

Doğalgaz Vanası Nedir?

Doğalgaz vanaları, ana gaz vanaları ve servis vanaları olmak üzere ikiye ayrılır. Ana gaz vanaları binaya verilen gazı tamamen güvenli bir biçimde açmak veya kapatmak maksadıyla ana boru hattına konulan küresel tip gaz açma/kapama elemanıdır. Servis vanaları ise, sayaçlarda ve doğalgaz kullanan her cihazda kullanılan küresel vana olarak da adlandırılan açma/kapama elemandır.

Bu vanalar, DIN 3357 ve TSE 9809 standartlarına uygun olarak:

– PN 1 Basınç sınıfında,

– Tam geçişli olarak,

– Gövdeleri pirinç, dış kaplamalarının üzeri nikel olacak şekilde,

– Küre kısımları da sert krom kaplı pirinç veya paslanmaz çelikten üretilir.

Doğalgaz Vanası Nasıl Açılır? Nasıl Kapanır?

Doğalgaz vanası ile bağlı bulunduğu boru “T” harfini oluşturuyor ise doğalgaz vanası kapalı demektir. Vana ile boru aynı hizada duruyorsa doğalgaz vanası açık demektir.

Tur Assist Doğalgaz Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evinizdeki doğal gaz tesisatında bir kaçak olduğunu tespit ettiğinizde, TurAssist daima yanınızda! Sizler için en güvenilir adres olmaya devam ediyoruz.

Dilerseniz, “Doğalgaz Boruları Nasıl Döşenir?” hakkında bilgi alabilir ya da doğalgaz tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button