Temiz Su Tesisatında Kullanılan Boru Çapları Nelerdir?

temız su tesıatı boruları

Temiz Su Tesisatı Boru Çapları

Temiz su tesisatı boru çapları, suyun izlediği yol boyunca meydana gelen basınç kayıplarının belirli bir değerde tutulmasına göre hesaplanır. Basınç kayıpları boru malzemesinden borudan akan suyun debisine, kayba sebebiyet verebilecek eleman sayısından su sayacına ya da özel donanım kullanımına kadar birçok hususa göre değişkenlik gösterir. Hesaplamada en önemli etken borudan akan suyun debisi olup, bu oran borunun beslediği kullanma yerlerinin sayısı ve cinsiyle belirlenir.

Musluk Birim Hesabına Göre Boru Çapı Hesabı

Temiz suyu en sıklıkla kullandığımız lavabo, banyo, duş bataryaları, evye, tuvaletler, çamaşır makinesi muslukları için ideal çap ½ inç’dir.

Banyo, bir veya iki tuvalet ve mutfaktan oluşan bir dairede temiz suyun ana girişi, ¾ inç çapındaki bir boru ile olmalıdır. Daha büyük ya da daha farklı konut ve işyerlerindeki boru çapı musluk birim esasına göre hesaplanır ki burada temiz su tüketimi ile ilgili kullanılan aparatların tipi ve sayısı belirleyici olur.

Sık kullanılan cihazların musluk birim esasına göre temiz su tüketimi

Temiz su tüketimine göre boru çapları musluk birimine aşağıdaki gibi seçilir:

Musluk Birimi Boru Çapı
0–3 ½ inç
3–8 ¾ inç
8–20 1 inç
20–35 1 – ¼ inç
35–50 1 – ½ inç
50’den fazla 2 inç

 

Tur Assist Su Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Evlerdeki su tesisatları, kullanıma uygun temiz suyun musluklara gelmesini sağlayan temiz su tesisatları ve atık suların kanalizasyona ulaşmasını sağlayan kirli su tesisatlarından oluşur. Gerek eski gerek yeni evlerde sık sık tesisat arızaları ile karşılaşırız. TurAssit bu gibi durumlarda daima sizlerin yanında.

 

Dilerseniz, Su Tesisatı kategorimize geri dönebilir ya da “Su Tesisatlarında Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır?” hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button