Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır?

Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır?

Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır? Doğalgaz Tasarrufu İçin Basit Önlemler

Boru hatlarıyla evlerimize aktarılan doğalgaz, ekonomik ve temiz bir enerji alternatifi olarak ülkemizde yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Bugün şehirlerde hemen hemen her ev doğalgaz ile ısınır. Hal böyle olunca, doğalgaz faturası kış aylarında ailelerin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelir.

Aslında doğalgaz faturasını doğru kombi seçimi, doğru kombi kullanımı, düzenli kombi bakımı, termostatik vana ve ısı yalıtımı gibi hususlara dikkat ederek çok ciddi bir biçimde azaltabilirsiniz.

Doğalgaz Faturası Nasıl Azaltılır?

  1. Doğru kombi seçimi tasarruf etmenin birinci adımıdır: Isı tasarrufu sağlayan kombiler emsallerine göre daha pahalı olmakla beraber tasarruf anlamındaki katkısıyla uzun vadede kombi maliyetini çıkarmanızı sağlar. Söz gelimi yoğuşmalı kombiler yanma esnasında ortaya çıkan gazın su buharındaki enerjisini bir ısı eşanjörü sayesinde geri kazanır ve bu sayede daha düşük yakıt tüketimi yaparlar. Bu sayede işlem sırasında kaybolan ısının bir kısmı tekrar yoğuşmalı kombiye aktarılır.

 

  1. Doğru kombi kullanımı ısı tasarrufu sağlanmasında en önemli husustur: Kombiyi sık sık açıp kapatmak, daha çok gaz tüketmenize sebebiyet verir! Kış aylarında, kombinin düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması daha az gaz ile daha uzun süre kullanım imkanı tanır.

 

  1. Tıpkı arabalarınız gibi ısıtma sistemlerinizin de bakıma ihtiyacı vardır: Her sene kışa girmeden radyatörlerinizi, kombinizi kontrol ettirip. radyatörlerinizin havasını alın. Peteklerdeki kısmi ısınma problemi ya da en uzak radyatörde ısı kaybının meydana gelmesi, bakım yaptırma zamanının geldiğini işaret eder. Baca temizliğinin de, doğalgaz tasarrufuna yardımcı olan bir diğer bakım işlemi olduğunu unutmayın. Bakım ve temizlik işleri için profesyonel ve garanti veren firmaları seçin!

 

  1. Termostatik vana kullanmak tasarruf adına basit ama etkili bir yöntemdir: Termostatik vana, oda sıcaklığı istenen dereceye ulaştığı zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını azaltır veya vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere çalışmasını engeller. Her odanın farklı sıcaklıklara sahip olmasına yardımcı olur. Termostatik vana kullanmak ayrı cephelere bakan odaları aynı sıcaklıkta tutmak yani hem ısı konforu hem de ısı tasarrufu sağlamak için ideal bir çözümdür.

 

  1. Isı yalıtımı doğalgaz harcamalarınızı belirgin bir biçimde azaltır: Tıpkı yoğuşmalı kombiler gibi, ısı yalıtımı ekstra masraf gibi görünür ancak orta ve uzun vadede doğalgaz harcamalarınızı çok ciddi bir biçimde azaltır! Uzmanlar doğru bir dış cephe ısı yalıtım sistemi yani mantolama ile yüzde 70’lere varan bir tasarrufun mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketi, doğalgaz tesisatı ile ilgili sızıntı, acil tamirat gerektiren durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezine ile konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home paketi ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz. @Home konut yardım paketlerini www.tesisatturkiye.com internet sitemizden de kolayca inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button