Termostatik Vana Nedir? Nasıl Monte Edilir?

Termostatik Vana Nedir? Nasıl Monte Edilir?

Termostatik Vana Ne İşe Yarar? Nasıl Monte Edilir?

Termostatik vana, oda sıcaklığı istenen dereceye ulaştığı zaman otomatik olarak vana üzerindeki pimi iterek su akışını azaltır veya vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere çalışmasını engeller. Yani ısıtma tesisatı belli bir sıcaklığa geldiğinde bağlı bulunduğu yerden geçen akışkanın miktarını belirlenen dereceye göre azaltan veya çoğaltan vanalara termostatik vana adı verilir.

Kombi vesilesiyle ısıtılan su, evlerdeki borular vasıtasıyla odaları dolaşır ve ardından cihaza geri döner. Isıtma sisteminin bir parçası olan radyatörler de içerisinde devri daim yapan sıcak su vesilesiyle ortamı ısıtır. Termostatik vana bulunmayan sistemlerde, sıcaklık kombi üzerindeki derecelerle ayarlanır. Ancak bu durum ideal sıcaklığa ulaşılmasına rağmen sistemin çalışmasına sebebiyet verebilir.

Halbuki termostatik vanalar ayarlandığı sıcaklığa kadar içerisinden suyu geçirir. Üstelik her odanın farklı sıcaklıklara sahip olmasına yardımcı olur. Kısaca termostatik vanalar, ayrı cephelere bakan, güneş alan veya almayan odaları aynı sıcaklıkta tutmak ve mekanın her tarafında aynı ısı konforunu sağlamak için idealdir.

Sonuç olarak, üzerine bağlandıkları cihaz içerisindeki akışkan sıvının sıcaklığını kontrol etmek ve bu sıcaklığın istenen değeri aşmamasını sağlamak için sıvının yolunu açmak veya kapatmak gibi basit bir göreve sahip olan termostatik vanalar tüketicilerin yakıt tasarrufu yapmasına olanak tanır.

Termostatik vana nasıl monte edilir?

Vananın gövdesi standart radyatör vanaları gibi monte edilir. Yani gövde teflon bant ya da rakor kendir ile radyatöre monte edilir. Ardından algılayıcı bastırılarak gövdeye takılır. Montaj esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus termostatik vana kafasının yere paralel konumlandırılmasıdır.

Termostatik vana; yere dik bir biçimde monte edilirse, radyatörün bulunduğu ortam içerisinde aşağıdan yukarıya doğru yükselen sıcak hava akımı, termostatik vana kafasının ızgaralarından geçemez. Dolayısıyla termostatik vana oda sıcaklığını yanlış algılar.

Unutmayın, Tur Assist tarafından size sunulan @Home konut yardım paketleri, kalorifer tesisatı problemlerinde de size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketleri, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır.

@Home konut yardım paketlerini www.tesisatturkiye.com internet sitemizden kolayca inceleyebilirsiniz. Ayrıca 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize konut yardım taleplerinizi iletebilir, @Home konut yardım paketleri ile Türkiye’nin her noktasında acil hizmet alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button