Doğalgaz Tesisat Sistemi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

dogalgaz tesısatı

Doğalgaz Tesisat Sistemi

Ülkemizde özellikle son yıllarda, yerleşim birimlerinde doğalgaz altyapısı  çok hızlı bir şekilde oluşturuluyor. İşyerleri, evler, apartmanlar ve kurumsal yapılar da içinde olmak üzere, insanların tüm yaşam alanlarında bu çevreci yakıtın kullanılması bir zorunluluk haline geliyor.

Hava kirliliğini önleyen aynı zamanda güvenilir ve etkin bir kaynak olarak kullanılan doğalgaz, ısınma ve ısıtma tertibatının temelini oluşturmaktadır. Doğalgaz tesisat sisteminin sağlam, dayanıklı ve veriminin yüksek olması önem arz eder. Tesisatta kullanılan malzeme kalitesi yeri geldiğinde hayati önem taşır.

Doğalgaz Tesisat Sisteminde Öne Çıkan Malzemeler

Apartmanlarda, sitelerde ya da evlerde iki çeşit doğalgaz tesisatı karşımıza çıkmaktadır. Merkezi doğalgaz sistemi ve bireysel doğalgaz sistemi olarak değerlendirdiğimiz bu tesisat altyapısı, özellikle yerleşim birimlerinde insanların kullandığı ısınma ve ısıtma sistemleri olarak dikkat çeker.

Doğalgaz tesisatında kullanılan temel malzeme vedogalgaz tesısatı hakkında mekanizmalar

  • Kombi
  • Tesisat borusu
  • Radyatör
  • Bağlantı elemanları

Yukarıda listelenen maddeler gibi tüm tesisat unsurlarının son derece dayanıklı ve sağlam olması ile döşeme esnasında işçilik ve bilgi birikimi de tesisatın sorunsuz işlemesi anlamında önem arz eden etkenlerdendir.

Doğalgaz Kaçaklarına Dikkat

Aslında renksiz ve kokusuz bir gaz olmakla birlikte kaçakları tespit etmek amacıyla kokulandırılmış olan doğalgaz, standartlara uygun bir tesisat olmadığı zaman önemli bir risk unsuruna dönüşebilir.

Doğalgaz tesisatında dayanıklı ve sağlam malzemelerin kullanılması ve kaliteli işçilik yukarıda bahsedildiği üzere önem arz etmekle beraber, tüm işlerin onaylı bir projeye bağlı kalarak yerine getirilmesi de son derece önemlidir.

Kokusuz bir gaz olan doğalgaz, kaçak ya da sızıntı olması durumunda ortaya çürümüş sarımsağı andıran bir koku çıkarır. Dolayısıyla hemen fark edilen bu yapay kimyasal kokusu, doğalgaz kaçağının başlıca belirtisidir. Patlama seviyesinin %5’ine ulaşıldığında alarm vererek kullanıcıları uyaran bir doğalgaz kaçak dedektörü, olası sıkıntıların önüne geçmek adına iyi bir tedbir olacaktır.

Doğalgaz tesisat sisteminde bir kaçak olursa:

Doğalgaz tesisatlarında olası bir doğalgaz kaçağı ile karşılaşırsanız:

– Öncelikle elektrik düğmesi açıksa hemen kapatın, kapalıysa kesinlikle açmayın!
– Bütün pencereleri açarak tüm evi hemen havalandırın!
– Akabinde girişinizde bulunan ana vanayı hemen kapatın!
– Bütün gaz armatürlerini kapatın!
– Kibrit, çakmak, sigara gibi yanıcı maddelerden uzak durun, gaz kaçağı olma ihtimali olan ortamlara açık alevle girmeyin!
– Gaz kaçağı riski bulunayan temiz bir ortamda derhal ilgili gaz dağıtım şirketini arayın!

Tur Assist Doğalgaz Tesisatı ekipleri tüm Türkiye’de 7/24 hizmetinizde!

Günümüzde ısınmak için yaygın olarak kullanılan doğal gaz tesisatlarında oluşabilecek arızaların konunun uzmanları tarafından onarılması gerekir. Çünkü doğal gaz oluşabilecek kaçak veya diğer gaz problemlerinde direkt can güvenliğini riske atabilecek bir yakıt türüdür.

Unutmayın, evleriniz ya da işyerlerinizdeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren bir durumla karşılaşırsanız, Tur Assist güvencesindeki  konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

“Doğalgaz Borularının Döşenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar” hakkında bilgi alabilir ya da Doğalgaz Tesisatı kategorimize geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button