Elektrik Tesisatı Şemaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrik Tesisatı Şemaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrik Tesisatı Şemaları

Bir binanın elektrik projesi, öncelikle ihtiyacın belirlenmesi, sonrasında tasarım ve çizim aşamaları, en son olarak da hesaplama aşamalarından oluşur. Elektrik tesisat şemalarını da içeren proje aşaması, elektrik taahhüt firmalarının sorumluluğunda yürütülür. Elektrik aydınlatma projelerinde yer alan şemalar TSE ve ISO standartlarına uygun olmalıdır. Uluslararası kabul görmüş sembollerle yapılan şemalar farklı ülkelerin teknik ekipleri tarafından da okunabilmektedir.

Elektrik tesisatı projeleri nasıl hazırlanır?

Elektrik tesisatı projeleri, geçerli olan kanunlar ve EMO standartları doğrultusunda hazırlanır. Öncelikle elektrik tesisatı şemaları, planlar, hesaplar ve raporlardan oluşan bir ön proje hazırlanır. Sonrasında elektrik tesisatının ana bağlantılarını gösteren çizimlerin yer aldığı “Prensip Şeması” hazırlanır. Projenin içinde kontrol ve kumanda devrelerini gösteren “akım yolu şeması” ayrı bir başlık olarak yer alır. Elektrik tesisatına ilişkin bütün bu çalışmalar, şema çizimleri ve hesaplamalar, elektrik-elektronik mühendisleri ya da onların kontrolündeki teknik personel tarafından yürütülür.

Elektrik tesisatı şemalarındaki semboller nasıl seçilir?

Elektrik tesisatı için düzenlenen şemalar, yönetmeliklerle belirlenen ölçeklere uymak zorundadır. Çizimlerde kullanılan semboller, “Kuvvetli Akım İşaret Listesi” ve “Zayıf Akım İşaret Listesi”nden seçilmeli, EN 60617 standartlarına uygun olmalıdır. Elektrikle ilgili teknik konularda başarılı bir üretim yapmak ve üretimin sürekliliğini sağlamak, kusursuz montaj, onarım ve iş tarifi yapmak için teknik elemanların aynı dili konuşması önemlidir. Elektrik tesisatı şemalarında kullanılan özel sembolleri okuyabilmek ve şemadan anlam çıkarmak, teknik elemanlarda olması gereken önemli bir özelliktir.

Elektrik tesisatı sorunlarınıza 7/24 acil çözüm!

Bireysel elektrik tüketicisi olarak eğer elektrik-elektronik konusunda eğitiminiz yoksa, elektrik tesisat şemaları hakkında da bilgi sahibi olmak zorunda değilsiniz.

Elektrik tesisatınızda herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde şema okumayı bilen, sorunları analiz edip çözüm önerileri getiren donanımlı teknik personelden destek almalısınız.

Tur Assist, evinizdeki temiz ya da atık su tesisatlarında olabilecek sızıntı, kırılma, tıkanma gibi acil onarım gerektiren durumlarda uzman su tesisatçısı göndererek sorununuzu en kısa zamanda çözer. Tüm Türkiye’de 7/24 hizmet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button